Dr Robert Musiałkiewicz, rektor Państwowej Akademii Nauk Stosowanych we Włocławku, został nowym przewodniczącym Konferencji Rektorów Publicznych Uczelni Zawodowych. Wybory przeprowadzono podczas Zgromadzenia Plenarnego KRePUZ w Nowym Sączu.
Ewaluacji osiągnięć naukowych w okresie 2017–2021 siedem publicznych uczelni zawodowych (wliczam do tej grupy także Akademię Kaliską im. Prezydenta St. Wojciechowskiego, Akademię Mazowiecką w Płocku i gorzowską Akademię im. Jakuba z Paradyża) poddało 20 dyscyplin nauki, uzyskując jedną kategorię A, 16 kategorii B+, 1 – B i 2 – C. Trzy z nich było i tak formalnie akademiami przed rozstrzygnięciem ewaluacji (Gorzów, Kalisz i Płock), a trzy stało się nimi formalnie w wyniku uzyskania kategorii B+ i A w ostatniej ewaluacji.
Akademie Nauk Stosowanych w Łomży i Tarnowie oraz Bialska Akademia Nauk Stosowanych im. Jana Pawła II mimo uzyskania uprawnień akademickich (Biała Podlaska i Tarnów po 2, a Łomża – 1), złożyły do ministra edukacji i nauki wnioski o pozostanie w grupie uczelni zawodowych. Pozwala im na to prawo. Wiąże się to jednak z dwoma ważnymi konsekwencjami. Pierwsza jest taka, że nie będą mogły prowadzić szkoły doktorskiej. Będą jednak mogły doktoryzować eksternistycznie i nadawać habilitacje. Druga polega na tym, że pozostaną w grupie uczelni zawodowych w systemie podziału subwencji, tj. ich subwencja będzie w podziale pierwotnym w grupie publicznych uczelni zawodowych i będzie naliczana w taki sam sposób, jak subwencja pozostałych PUZ-ów. Najpewniej ta ostatnia okoliczność zadecydowała o ich decyzji. Żadna z nich do 15 maja nie dostała jednak pozytywnej odpowiedzi na swój wniosek. Zatem faktycznie 15 maja, w dniu, gdy rozpoczęły się obrady Konferencji Rektorów Publicznych Uczelni Zawodowych w Nowym Sączu, ANS-y z Białej Podlaskiej, Łomży i Tarnowa były faktycznie uczelniami akademickimi. Miało to swoje konsekwencje formalne.
Podczas zakończonego w czwartek Zgromadzenia Plenarnego Konferencji Rektorów Publicznych Uczelni Zawodowych w Nowym Sączu przeprowadzono wybory uzupełniające do Prezydium KRePUZ. Zorganizowano je w związku z wygaśnięciem legitymacji do sprawowania funkcji przewodniczącego przez dr. hab. Dariusza Surowika (w następstwie utraty statusu publicznej uczelni zawodowej przez reprezentowaną przez niego Akademię Nauk Stosowanych w Łomży) oraz wiceprzewodniczącego – prof. dr. hab. Macieja Słodkiego (w następstwie utraty statusu publicznej uczelni zawodowej przez reprezentowaną przez niego Akademię Mazowiecką w Płocku). Ponadto rezygnację z funkcji wiceprzewodniczącego złożył dr hab. Donat Mierzejewski (rektor Akademii Nauk Stosowanych im. Stanisława Staszica w Pile). Wszyscy trzej byli wybrani na kadencję 2020–2024.
Wygaśnięcie mandatu dwóch członków Prezydium KRePUZ nastąpiło na mocy statutu tej organizacji, który w art. 8, punkcie 1. stanowi, że „Członkami zwyczajnymi KRePUZ są publiczne uczelnie zawodowe”, a w art. 11., że „Utrata członkostwa następuje na skutek: (…) 4. utraty statusu publicznej uczelni zawodowej w rozumieniu ustawy”. Właśnie ten ostatni punkt zadecydował o zmianach personalnych. Podczas obrad Donat Mierzejewski, rektor ANS im. Stanisława Staszica w Pile, próbował przeforsować zmianę w statucie, która umożliwiłaby pozostawienie poprzedniego Prezydium na stanowiskach, w związku z tymczasowością (do chwili uzyskania odpowiedzi z MEiN) sytuacji trzech ANS-ów. Jednak ta propozycja nie spotkała się z uznaniem członków KRePUZ. Uznano zapisy statutu za wiążące, stwierdzono wygaśnięcie mandatów dwóch członków Prezydium KRePUZ, w tym przewodniczącego D. Surowika, i 15 maja zarządzono wybory uzupełniające.
W ich wyniku nowym przewodniczącym Konferencji Rektorów Publicznych Uczelni Zawodowych został dr Robert Musiałkiewicz, rektor Państwowej Akademii Nauk Stosowanych we Włocławku (od 2020 r.). Ukończył prawo na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu, gdzie odbył także studia doktoranckie zakończone obroną pracy doktorskiej dotyczącej prawno-finansowej problematyki funkcjonowania organizacji pożytku publicznego. Specjalizuje się w prawie samorządowym i prawie finansowym. Jego zainteresowania naukowe to problematyka finansów samorządowych, państwowych i europejskich oraz prawne aspekty działalności organizacji pozarządowych. W ramach grantu Narodowego Centrum Badań i Rozwoju uczestniczył w pracach dotyczących wprowadzenia w szkolnictwie wyższym uznawalności kwalifikacji uzyskanych drogą nieformalną i pozaformalną.
Poza nim do Prezydium KRePUZ wybrano: dr Elżbietę Stokowską-Zagdan (rektor ANS Stefana Batorego w Skierniewicach) i dr Wiolettę Boznańską (rektor Karkonoskiej ANS w Jeleniej Górze) – obie na stanowiska wiceprzewodniczących; oraz dr hab. Annę Szylar (rektor Państwowej Uczelni Zawodowej im. prof. Stanisława Tarnowskiego w Tarnobrzegu) na funkcję członka prezydium KRePUZ.
Oprócz wymienionych osób, obecnie w Prezydium KRePUZ zasiadają również: dr hab. Artur Zimny (rektor ANS w Koninie), sprawujący funkcję skarbnika KRePUZ, oraz dr hab. Mariusz Cygnar (rektor ANS w Nowym Sączu) i dr Sonia Grychtoł (rektor Małopolskiej Uczelni Państwowej im. rotmistrza Witolda Pileckiego w Oświęcimiu).
pk, mk