Aktualności
Szkoły wyższe
26 Października
Fot. Heide Fest
Opublikowano: 2020-10-26

Otwarto European New School of Digital Studies

W wirtualnej przestrzeni, w czwartek 22 października, odbyło się uroczyste otwarcie European New School of Digital Studies (ENS) – wspólnej inicjatywy Uniwersytetu Europejskiego Viadrina we Frankfurcie nad Odrą i Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Pierwsi studenci na kierunku Master of Digital Entrepreneurship rozpoczną naukę w nadchodzącym semestrze zimowym.

Uroczystość otwarcia poprowadził prof. Jürgen Neyer, dyrektor European New School of Digital Studies.

– European New School of Digital Studies jest symbolicznym ukoronowaniem wieloletniej kooperacji pomiędzy Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza w Poznaniu a Uniwersytetem Europejskim Viadrina – mówiła prof. Bogumiła Kaniewska, rektor UAM. – Obie uczelnie zmieniły się przez te lata, jednak jedna rzecz jest niezmienna – obopólna wola współpracy.

– European New School of Digital Studies to powrót do naszych pierwotnych zadań. Umacniamy wspólną międzynarodową rolę pomostu i wznosimy partnerstwo z Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza w Poznaniu na nowy poziom, oferując innowacyjne badania i nauczanie oraz stale oddziałując na region – podkreśliła prof. dr Julia von Blumenthal, prezydentka Uniwersytetu Europejskiego Viadrina.

Wystąpienia w formie nagrań wideo z życzeniami i gratulacjami przekazali: minister ds. nauki Brandenburgii dr Manja Schüle, marszałek województwa lubuskiego Elżbieta Anna Polak oraz ambasador Francji w Niemczech Anne-Marie Descôtes. Włodarze dwumiasta – nadburmistrz Frankfurtu nad Odrą René Wilke i burmistrz Słubic Mariusz Olejniczak – powitali nowych studentów, profesorów oraz pracowników ENS i zaprosili zespół do wspólnego działania.

Odbyła się także dyskusja panelowa pt. „The University Worth Fighting For” na temat szans i wyzwań, które cyfryzacja stawia przed nauką i uniwersytetami. Prelegentami debaty byli: dyrektor ds. badań i rozwoju ArtEZ University for the Arts w Holandii dr Nishant Shah, absolwentka Viadriny i założycielka bloga „Future Challenges” Linda Walter oraz prezes idalabu, Agency for Data Science dr Paul von Bünau.

ENS jest wspólnym projektem Uniwersytetu Europejskiego Viadrina we Frankfurcie nad Odrą i Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, którego zadaniem jest prowadzenie transdyscyplinarnych badań nad wyzwaniami społeczeństwa cyfrowego. W tegorocznej rekrutacji do Collegium Polonicum przyjęto blisko 100 studentów. Siedziba ENS znajduje się w Collegium Polonicum w Słubicach.

źródło: UAM

Dyskusja (0 komentarzy)