Aktualności
Szkoły wyższe
23 Listopada
Źródło: Politechnika Opolska
Opublikowano: 2022-11-23

Rektorzy uczelni odebrali nagrody za THE World University Rankings 2023

Przedstawiciele 32 polskich uczelni odebrali nagrody za klasyfikację w najbardziej prestiżowym rankingu szkół wyższych na świecie – THE World University Rankings 2023. Uroczystość odbyła się w trakcie ósmej edycji konferencji LUMEN.

THE World University Rankings to najbardziej prestiżowy i rozpoznawalny ranking szkół wyższych na świecie. Jako jedyny stosuje w ocenie kryteria obejmujące każdą z misji uczelni: dydaktykę, badania naukowe, transfer wiedzy do otoczenia oraz umiędzynarodowienie.

W najnowszej edycji sklasyfikowano łącznie 1799 instytucji szkolnictwa wyższego ze 104 krajów i regionów. Dodatkowo 526 uczelni uzyskało status „Reporter” – to podmioty, które wzięły udział w procesie oceny, ale nie spełniły kryteriów kwalifikacyjnych do otrzymania rangi. Łącznie uwzględniono ponad 210 uczelni więcej niż w zeszłej edycji. Ocenie poddano ponad 2500 instytucji. Przygotowując ranking, Times Higher Education zanalizował m.in. ponad 121 milionów cytowań z 15,5 miliona publikacji naukowych oraz wyniki ankiet przeprowadzonych pośród 40 tys. naukowców z całego świata. 

W THE World University Rankings 2023 sklasyfikowane zostały 34 uczelnie z Polski, w tym dwie prywatne. Jest to znaczący wzrost w porównaniu do poprzedniej edycji (23). Trend wzrostowy jest jeszcze bardziej widoczny, gdy spojrzymy na rok 2019 – wtedy polskich uczelni było zaledwie 12. Nastąpił wzrost nie tylko ilościowy, ale też i jakościowy. Wśród polskich uczelni liderem jest Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu, który uzyskał bardzo dobre miejsce w grupie 351–400. Po raz pierwszy od 2015 roku nasza uczelnia znalazła się w Top 500. 

Kolejne miejsca na podium zajęły: Uniwersytet Jagielloński oraz Uniwersytet Medyczny w Łodzi (oba w grupie 601–800). Z kolei Gdański Uniwersytet Medyczny oraz Uniwersytet Warszawski uplasowały się w przedziale 801–1000. W następnej grupie (1001–1200) znalazły się Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Uniwersytet Medyczny w Białymstoku oraz Uniwersytet SWPS.

Na miejscach 1201–1500 sklasyfikowano: Akademię Górniczo-Hutniczą w Krakowie, Uniwersytet Gdański, Politechnikę Gdańską, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Politechnikę Opolską, Uniwersytet Medyczny im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu, Politechnikę Poznańską, Politechnikę Śląską, Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II, Szkołę Główną Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, Politechnikę Warszawską, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu oraz Uniwersytet Wrocławski.

Na pozycjach 1500+ umieszczono: Politechnikę Białostocką, Politechnikę Krakowską, Uniwersytet Łódzki, Politechnikę Łódzką, Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej, Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach, Politechniką Rzeszowską, Szkołę Główną Handlową w Warszawie, Uniwersytet Śląski w Katowicach, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie oraz Politechnikę Wrocławską. Dodatkowo Politechnika Morska w Szczecinie oraz Akademia WSB w Dąbrowie Górniczej uzyskały status „Reporter” i mają duże szanse na wejście do rankingu w przyszłej edycji. 

W kryterium dydaktyki najlepszym wynikiem może pochwalić się Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu – 39,6 pkt (maksymalna liczba punktów w kryterium wynosi 100). Za nim plasują się Uniwersytet Medyczny w Białymstoku (37,1) oraz Uniwersytet Warszawski (26,8). Stołeczna uczelnia przoduje za to w kryterium badań naukowych (27,4 pkt), a zaraz za nim Uniwersytet im. A. Mickiewicza (25,3) oraz Uniwersytet Wrocławski (24). Ten ostatni jest absolutnym liderem pod względem cytowań – aż 89 pkt. Następne w kolejności są tutaj Uniwersytet Medyczny w Łodzi (80,1) oraz Uniwersytet Warszawski (42,6). W przypadku współpracy z biznesem najlepiej oceniono Akademię Górniczo-Hutniczą (56,8 pkt), Uniwersytet Medyczny w Poznaniu (46,7) oraz Politechnikę Wrocławską (45,5). Natomiast pod względem umiędzynarodowienia najlepiej przedstawiają się Uniwersytet Warszawski (43 pkt), Uniwersytet Wrocławski (41) oraz Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu (37,5). Z kolei Akademia WSB może pochwalić się największą liczbą studentów zagranicznych – stanowią oni aż 33% liczby osób kształcących się na uczelni. 

Pierwsze miejsce w rankingu, po raz siódmy z rzędu, zajął University of Oxford, który jest również liderem w kryterium badań naukowych. Podium uzupełniły Harvard University (przoduje w dydaktyce) i University of Cambridge (awansował z 5 miejsca). Z kolei pod kątem umiędzynarodowienia na czoło wysuwa się Macau University of Science and Technology. Najlepszy rankingowy debiut w tym roku odniósł Humanitas University, prywatna uczelnia z siedzibą w Milanie, która uzyskała miejsce w grupie 201–250. 

źródło: www.pcgacademia.pl

Dyskusja (0 komentarzy)