Aktualności
Szkoły wyższe
27 Marca
Opublikowano: 2017-03-27

Rozmowy o mózgu i sztucznej inteligencji na UwB

Czy w pełni wykorzystujemy potencjał naszego mózgu? Jak można go stymulować? W czym może nam pomóc sztuczny mózg? Czy komputery są kreatywne? Odpowiedzi będą szukać uczestnicy spotkań, jakie 30 marca (czwartek) odbędą się na Uniwersytecie w Białymstoku w ramach Tygodnia Mózgu oraz III edycji Kreatywnych Rozmów o Nauce (KRON).

Wydarzenia w ramach tygodnia mózgu organizowane są na całym świecie od 20 lat, w marcu. Brain Awarness Week to swoiste święto popularyzujące wiedzę o mózgu i jego działaniu. Uczestnicy spotkań, prelekcji czy pokazów mają okazję zapoznać się z najnowszymi badaniami na ten temat.

Organizatorzy Tygodnia Mózgu w Białymstoku zapraszają na Wydział Pedagogiki i Psychologii Uniwersytetu w Białymstoku przy ul. Świerkowej 20, gdzie o 10.30 rozpocznie się seria ciekawych wykładów z udziałem wybitnych naukowców. Prof. Włodzisław Duch z Laboratorium Neurokognitywnego z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu opowie o neuronaukach. Prof. Małgorzata Kossut z Instytutu Biologii Doświadczalnej Polskiej Akademii Nauk wyjaśni czym jest engram, czyli ślad pamięciowy. Prof. Zenon Mariak z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku będzie mówił o głębokiej stymulacji mózgu. Tematem wykładu dr. Wojciecha Glaca z Uniwersytetu Gdańskiego będzie natomiast mózg przestępcy. Na koniec zaplanowany jest pokaz aktywności mózgu z wykorzystaniem metody neurofeedback przygotowany przez dr. Piotra Sobańca z Podlaskiego Centrum Neurofizjologii – Neuromaster.

I Tydzień Mózgu w Białymstoku został przygotowany przez Instytut Socjologii i Kognitywistyki Uniwersytetu w Białymstoku we współpracy z zespołem Kreatywnych Rozmów o Nauce. III edycja KRON rozpocznie się o 17.00, także w auli przy Świerkowej.

Kreatywne Rozmowy o Nauce to projekt popularyzujący naukę, zainicjowany w lutym ubiegłego roku przez studentów i doktorantów na Uniwersytecie w Białymstoku. Podczas naukowego show zadanie prelegentów polega na tym, by w ciągu 20 minut w ciekawy, często widowiskowy sposób wprowadzić publiczność w zagadnienie, które w szczególny sposób ich fascynuje i inspiruje do prowadzenia badań naukowych czy biznesu. W drugiej części spotkania goście odpowiadają na pytania publiczności.

Trzecia odsłona KRON poświęcona będzie funkcjonowaniu ludzkiego mózgu i algorytmom jego działania, programowanym w postaci sztucznej inteligencji. Swoje prezentacje przedstawią prof. Włodzisław Duch (o kreatywności komputerów), prof. Zenon Mariak (o mózgu nadwymiarowym), a ponadto prof. Kazimierz Trzęsicki z Uniwersytetu w Białymstoku (porówna mózg i komputer) oraz Petros Psyllos z Politechniki w Białymstoku (o sztucznym mózgu i jego praktycznym wykorzystaniu).

Oba wydarzenia zostały objęte patronatem honorowym przez Jego Magnificencję Rektora Uniwersytetu w Białymstoku, Prezydenta Miasta Białegostoku oraz Marszałka Województwa Podlaskiego. Patroni medialni to Kurier Poranny oraz Polskie Radio Białystok.

Szczegóły dotyczące obydwu wydarzeń na stronie www.uwb.edu.pl oraz na fejsbuku https://www.facebook.com/search/top/?q=trzecie%20kreatywne%20rozmowy%20o%20nauce.

Dyskusja (0 komentarzy)