Osiem uczelni specjalizujących się w naukach rolniczych, biotechnologii i naukach przyrodniczych powołało konsorcjum UNIgreen, które ubiegać się będzie o status Uniwersytetu Europejskiego. Jednym z partnerów jest Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.
Pod koniec 2018 roku Komisja Europejska ogłosiła pilotażowy nabór do konkursu w ramach inicjatywy European Universities. Rok później odbyła się jego druga odsłona. Przedsięwzięcie ma na celu promowanie wspólnych europejskich wartości oraz zinstytucjonalizowanej współpracy europejskich uczelni w poszukiwaniu systemowego i trwałego wpływu na społeczeństwo, a także poprawę jakości, wydajności, atrakcyjności i międzynarodowej konkurencyjności europejskiego systemu edukacji. W pierwszych konkursach wyłoniono 41 konsorcjów, które otrzymały wsparcie w wysokości 287 mln euro.
Z myślą o stworzeniu transnarodowego sojuszu europejskich uczelni osiem uczelni specjalizujących się w naukach rolniczych, biotechnologii i naukach przyrodniczych podjęło prace na rzecz przygotowania wniosku projektowego w ramach tej inicjatywy. Konsorcjum The Green European University (UNIgreen) tworzą: University of Almería (Hiszpania) – instytucja koordynująca, Agricultural University of Iceland (Islandia), Agricultural University Plovdiv (Bułgaria), Haute Ecole de la Province de Liège (Belgia), Polytechnic Institute of Coimbra (Portugalia), Paris Sup’Biotech (Francja), Università degli Studi di Modena e Reggio Emilia (Włochy) oraz Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Ich przedstawiciele 17 lutego spotkali się w Brukseli w celu podpisania deklaracji przystąpienia do inicjatywy.
Projekt dąży do wzmocnienia powiązań między edukacją, badaniami, innowacjami, dobrymi praktykami oraz transferem wiedzy tak, aby powstały sojusz stał się wzorcowym uniwersytetem europejskim w zakresie szkolnictwa wyższego i badań w obszarach Agro, Bio i Life Science. Zakłada umożliwienie swobodnego przepływu wiedzy, ułatwianie pozyskiwania podwójnych lub wspólnych europejskich stopni naukowych oraz przyciąganie talentów spoza Europy poprzez promowanie wielojęzycznego uczenia się, międzykulturowości i zwiększonej inkluzywności.
Projekt ma się także przyczynić do osiągnięcia transformacji gospodarczej na poziomie lokalnym i regionalnym, a na szczeblu krajowym do uruchomienia ponadregionalnych sieci na rzecz rozwoju, innowacji i przedsiębiorczości, wzmacniania kompetencji personalnych i zawodowych obywateli oraz zwiększenia ich szans na znalezienie zatrudnienia.
Do grona Uniwersytetów Europejskich należy już czternaście polskich uczelni: Uniwersytet Jagielloński (UNA Europa), Uniwersytet Warszawski (4EU+), Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (EPICUR), Uniwersytet Gdański („European University of the Seas”), Uniwersytet Opolski (FORTHEM), Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu (YUFE), Politechnika Warszawska (ENHANCE), Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie (UNIVERSEH), Politechnika Śląska (EURECA-PRO), Uniwersytet Śląski (T4E), Politechnika Wrocławska (Unite!), Politechnika Łódzka (ECIU), Uniwersytet Wrocławski (Arqus). Na szczególne wyróżnienie zasługuje Politechnika Poznańska, która jest pierwszym polskim liderem zwycięskiego konsorcjum (EUNICE).
MK, źródło: SGGW