Aktualności
Wybory 2024
22 Kwietnia
Fot. Dariusz Senkowski
Opublikowano: 2024-04-22

Nowy rektor Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie

Dr hab. Grzegorz Mielczarek zastąpi prof. Dorotę Segdę na stanowisku rektora Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie. Wybory odbyły się 22 kwietnia.

Prof. Dorota Segda nie mogła ponownie ubiegać się o najważniejszą funkcję w uczelni, gdyż sprawuje ją już drugą kadencję. Jedynym zgłoszonym pretendentem do fotela rektora w kadencji 2024–2028 był dr hab. Grzegorz Mielczarek, prodziekan Wydziału Aktorskiego. Spośród 50 uprawnionych, w głosowaniu wzięło udział 47 elektorów. Zdecydowana większość, bo 45 z nich, opowiedziała się za jego kandydaturą. Oddano także dwa głosy wstrzymujące się.

Dr hab. Grzegorz Mielczarek jest aktorem, ukończył Wydział Aktorski Akademii Stuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie. Za rolę w spektaklu dyplomowym „Maestro” w reżyserii Krzysztofa Globisza został wyróżniony nagrodami na Festiwalu Szkół Teatralnych w Łodzi oraz Międzynarodowym Festiwalu Szkół Teatralnych w Warszawie.

W latach 2003–2016 był aktor Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, gdzie zadebiutował rolą w spektaklu „Abelard i Heloiza” w reżyserii Agaty Dudy-Gracz. W latach 2017–2019 pracował w Teatrze Polskim w Warszawie, a od 2020 roku jest aktorem Narodowego Starego Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie. Od dawna współpracuje też z Krakowskim Teatrem Scena STU.

Z Akademią Sztuk Teatralnych (wówczas jako Państwowa Wyższa Szkoła Teatralna) związał się już w czasach studenckich, kiedy pracował wolontaryjnie jako asystent m.in. prof. Krzysztofa Globisza i prof. Edwarda Linde-Lubaszenko. Obecnie prowadzi ze studentami zajęcia z przedmiotu „praca nad rolą klasyczną”. W latach 2008–2012 oraz ponownie od 2021 roku jest prodziekanem Wydziału Aktorskiego w Krakowie.

Współpracował z Tadeuszem Bradeckim, Andrzejem Domalikiem, Agnieszką Glińską, Krzysztofem Globiszem, Agatą Dudą-Gracz, Krzysztofem Jasińskim, Iwoną Kempą, Wojciechem Kościelniakiem, Magdaleną Łazarkiewicz, Agnieszką Olsten, Józefem Opalskim, Januszem Opryńskim, Barbarą Sass, Anną Smolar, Peterem Steinem, Jerzym Stuhrem, Arturem „Baronem” Więckiem czy Rudolfem Zioło. Stworzył wiele wybitnych i wielokrotnie nagradzanych ról teatralnych i filmowych. Jest m.in. laureatem Nagrody Teatralnej im. Stanisława Wyspiańskiego.

MK, źródło: AST

Dyskusja (0 komentarzy)