Aktualności
Życie akademickie
30 Czerwca
Źródło: Twitter/Życie Uniwersyteckie
Opublikowano: 2022-06-30

Archeolog z UAM w Academia Europaea

Prof. Arkadiusz Marciniak z Wydziału Archeologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu został przyjęty w poczet członków Academia Europaea. Organizacja zrzesza prawie 5 tys. uczonych z różnych dziedzin, w tym już ponad stu Polaków.

W tym roku do tego elitarnego grona dołączyło już pięcioro Polaków: prof. Rafał Weron z Politechniki Wrocławskiej, prof. Zofia Szweykowska-Kulińska z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, prof. Piotr Tryjanowski z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, prof. Andrzej Grzybowski z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie i prof. z Narodowego Instytutu Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie — Państwowego Instytutu Badawczego w Warszawie. Kolejnym jest archeolog z UAM prof. Arkadiusz Marciniak.

Specjalizuje się głównie w zagadnieniach z zakresu nauk historycznych, w tym teorii i metodologii prehistorii. Wykłada na Wydziale Archeologii UAM. Kierując pracami polskich i brytyjskich naukowców, dokonał przełomowego odkrycia. Okazało się, że 8,2 tys. lat temu leżące w dzisiejszej Turcji megamiasto Çatalhöyük upadło w wyniku gwałtownych zmian klimatu. Świadczą o tym resztki tłuszczu z garnków przebadane przez chemików.

Academia Europaea została założona w 1988 roku z inicjatywy brytyjskiego Royal Society, najstarszego na świecie towarzystwa naukowego i Szwedzkiej Akademii Nauk. Jej siedziba mieści się w Londynie. Akademia zaprasza do swojego grona naukowców o wybitnych osiągnięciach. Zrzesza obecnie blisko 5 tys. specjalistów z medycyny, chemii, fizyki, matematyki, ekonomii, nauk humanistycznych i społecznych. W tym gronie znajduje się ponad 70 laureatów Nagrody Nobla. Jej celem jest rozwój i propagowanie doskonałości naukowej, promowanie badań interdyscyplinarnych i międzynarodowych we wszystkich dziedzinach nauki.

MK, źródło: www.uniwersyteckie.pl

 

Dyskusja (0 komentarzy)