Dwóch badaczy z IDEAS NCBR, ośrodka badawczo-rozwojowego działającego w obszarze sztucznej inteligencji i ekonomii cyfrowej, zostało przyjętych do ELLIS Society. To prestiżowe europejskie stowarzyszenie gromadzące ekspertów w dziedzinie AI.
European Laboratory for Learning and Intelligent Systems to powołana w 2018 roku organizacja, stworzona z myślą o aktywizacji europejskiego środowiska naukowego skupionego wokół szeroko rozumianego AI. Jej działalność koncentruje się na trzech obszarach: badaniach podstawowych, programach doktoranckich i postdoc oraz tworzeniu sieci jednostek badawczych. Kandydaci do ELLIS Society weryfikowani są na podstawie zgłoszeń dokumentujących ich dorobek – stopień naukowy, ale również liczbę publikacji w prestiżowych konferencjach naukowych.
Do stowarzyszenia należy ponad 900 specjalistów z obszaru sztucznej inteligencji, w tym dwoje Polaków: dr hab. Ewa Szczurek z Instytutu Informatyki Uniwersytetu Warszawskiego i dr hab. Tomasz Trzciński z Instytutu Informatyki Politechniki Warszawskiej. Do grona tego dołączyło właśnie dwóch badaczy z IDEAS NCBR: dr hab. Piotr Sankowski i dr Tomasz Michalak.
To zaszczyt znaleźć się wśród tak wybitnych naukowców, ale również wielka szansa na to, żeby promować polską działalność naukową. W przyszłości chcielibyśmy nawiązać z tą organizacją szerszą współpracę i postarać się o status jednostki badawczej sieci ELLIS. Byłby to prawdziwy przełom i okazja dla nas, aby być pierwszym ośrodkiem badawczo-rozwojowym w Polsce, któremu uda się to osiągnąć – mówi dr hab. Piotr Sankowski, prof. UW, prezes IDEAS NCBR.
Piotr Sankowski jest profesorem w Instytucie Informatyki na Uniwersytecie Warszawskim, gdzie w roku 2009 otrzymał habilitację, a w 2005 – doktorat z informatyki (w 2009 roku obronił doktorat z fizyki w dziedzinie teorii ciała stałego w Polskiej Akademii Nauk). Jego zainteresowania badawcze dotyczą algorytmiki, ze szczególnym uwzględnieniem algorytmicznej analizy grafów i algorytmów analizy danych. Jest pierwszym Polakiem, który otrzymał 3 granty European Research Council: ERC Starting Independent Researcher Grant (2010), ERC Proof of Concept Grant (2015), ERC Consolidator Grant (2017). Jest współzałożycielem i CTO spin-offu MIM Solutions.
Tomasz P. Michalak jest liderem zespołu badawczego w IDEAS NCBR oraz wykładowcą na Wydziale Matematyki, Informatyki i Mechaniki Uniwersytetu Warszawskiego. Pracował na Wydziale Informatyki w University of Oxford, Wydziale Inżynierii i Informatyki University of Southampton, Wydziale Informatyki University of Liverpool oraz Wydziale Ekonomii Stosowanej na Uniwersytecie w Antwerpii. Jest absolwentem Wydziału Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego, doktorat uzyskał na Wydziale Ekonomii Stosowanej na Uniwersytecie w Antwerpii. Prowadzi dwa krajowe i jeden międzynarodowy projekt badawczy. Rezultaty jego badań były publikowane w prestiżowych magazynach, m.in. Nature Human Behaviour, Journal of Artificial Intelligence and Games and Economic Behaviour.
ELLIS Society to ważna organizacja na globalnej mapie AI. Jej działalność stanowi przeciwwagę dla dynamicznej aktywności USA i Azji w badaniach nad sztuczną inteligencją. To także platforma pozwalająca na wymianę doświadczeń między badaczami w Europie, jak również współpracę między jednostkami naukowymi. Zajmuje się na skalę europejską tym, czym chcemy, żeby zajmowało się IDEAS NCBR w Polsce – zatrzymywaniem talentów i ich kształceniem. Cieszymy się, że możemy być częścią tego procesu – dodaje dr Tomasz Michalak.
IDEAS NCBR sp. z o.o. to ośrodek badawczo-rozwojowy działający w obszarze sztucznej inteligencji i ekonomii cyfrowej, którego misją jest wsparcie rozwoju tych technologii w Polsce, poprzez stworzenie platformy łączącej środowisko akademickie z biznesowym. Spółka została powołana przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju i należy do Grupy NCBR. Jej celem jest zbudowanie największej w Polsce przestrzeni przyjaznej prowadzeniu innowacyjnych badań, a także kształcenie nowego pokolenia naukowców, ukierunkowanych na praktyczne zastosowanie opracowanych algorytmów oraz ich późniejszą komercjalizację w przemyśle, finansach, medycynie i innych gałęziach gospodarki. Najwyższy poziom merytoryczny realizowanych projektów gwarantuje możliwość współpracy z naukowcami o światowym autorytecie.
MK