Aktualności
Życie akademickie
04 Lipca
Źródło: www.pixabay.com
Opublikowano: 2022-07-04

Dziennikarstwo obywatelskie pod lupą naukowców z UWM

Centrum Monitoringu Internetowego Dziennikarstwa Obywatelskiego powstanie na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie. Będzie się przyglądać działalności mediów oddolnych w regionie.

Nową jednostką pokieruje dr hab. Urszula Doliwa, prof. UWM z Instytutu Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej. Dziesięcioosobowy zespół przyjrzy się działalności mediów tworzonych oddolnie na Warmii i Mazurach. Opis inicjatyw będzie możliwy m.in. dzięki pogłębionym wywiadom, które zostaną przeprowadzone z dziennikarzami obywatelskimi w studiu radiowym na Wydziale Humanistycznym.

Celem naszego projektu jest zapewnienie widoczności inicjatywom medialnym, które są tworzone oddolnie. Chcemy docenić twórców i pokazać ich światu. Chcemy także zbadać potrzeby takich dziennikarzy, co może się przyczynić do wsparcia ich projektów – zapowiada prof. Doliwa.

Kadra kortowskiego dziennikarstwa ma nadzieję, że ustalenia pozwolą także na opracowanie zbioru dobrych praktyk dla sektora mediów oddolnych. Zespół odpowiedzialny za realizację projektu stawia sobie także cele związane z dydaktyką.

Chcemy pokazywać studentom dziennikarstwa, że to może być także ich ścieżka rozwoju, a przy okazji mówić o roli tego typu mediów w demokracji – tłumaczy medioznawczyni z UWM, będąca członkiem Community Media Forum Europe, organizacji, która wspiera rozwój mediów niekomercyjnych w Europie.

Jej zainteresowania badawcze od dawna związane są m.in. z trzecim sektorem medialnym. Ale przyczynkiem do projektu była też chęć zacieśnienia współpracy ze społecznością lokalną. Dlatego właśnie badania będą dotyczyć mediów Warmii i Mazur. Potrwają dwa lata. Stworzony zostanie internetowy katalog mediów prowadzonych przez dziennikarzy obywatelskich. Umieszczone w nim będą podstawowe dane na temat poszczególnych mediów obywatelskich (zdjęcie twórcy/twórców, nazwa, adres internetowy, logo, imię i nazwisko osoby, która prowadzi taką działalność, data powstania, forma, tematyka), ale również wskaźnik wysycenia lokalnością danego medium (wyliczony na podstawie kombinacji określonych zmiennych) oraz fragmenty wywiadów.

Na utworzenie Centrum Monitoringu Internetowego Dziennikarstwa Obywatelskiego uczelnia otrzymała prawie 300 tys. zł z programu „Nauka dla Społeczeństwa”.

MK, źródło: www.uwm.edu.pl

 

Dyskusja (0 komentarzy)