Aktualności
Życie akademickie
10 Października
Opublikowano: 2022-10-10

IDEAS NCBR nawiązuje współpracę z CWI

Centrum Wiskunde & Informatica – holenderski, krajowy ośrodek badawczy w dziedzinie matematyki i informatyki oraz IDEAS NCBR – polski ośrodek badawczo-rozwojowy w dziedzinie sztucznej inteligencji i gospodarki cyfrowej, podpisały porozumienie na rzecz promowania badań naukowych i rozwoju talentów, w szczególności w dziedzinie informatyki.

Jak wynika z podpisanego memorandum of understanding, współpraca obu instytucji będzie dotyczyć prowadzenia światowej klasy badań podstawowych i stosowanych. Poprzez kooperację na poziomie akademickim i badawczym, CWI i IDEAS NCBR dążą do podjęcia prac nad ambitnymi problemami badawczymi o znaczącym wpływie społecznym, ekonomicznym i przemysłowym.

Wspólne laboratorium będzie koncentrować się na obszarach badawczych obejmujących AI i gospodarkę cyfrową, ze szczególnym naciskiem na technologię łańcucha blockchain, inteligentne kontrakty i zdecentralizowane finanse, algorytmiczną teorię gier, obliczeniowe nauki społeczne, analizę sieci społecznych, wytłumaczalną AI, interakcję człowiek-maszyna i transformację energetyczną.

Celem IDEAS NCBR jest wspieranie innowacyjnych badań i kształcenie nowej generacji naukowców w zakresie algorytmów i ich zastosowań, co doskonale pokrywa się z ambicjami CWI. Protokół uzgodnień między nami otwiera młodym naukowcom możliwość wymiany wiedzy, poszerzenia umiejętności badawczych i współpracy nad nowymi, inspirującymi tematami przy wykorzystaniu znakomitych środowisk badawczych w obu instytutach. Jestem przekonany, że podpisane memorandum of understanding doprowadzi do wielu owocnych działań pomiędzy naszymi naukowcami – zapowiada Guido Schäfer, Starszy Badacz Sieci i Optymalizacji oraz członek Zespołu Zarządzającego w CWI.

CWI i IDEAS NCBR zorganizują pierwsze wspólne prace badawcze w 2023 roku. Ponadto partnerzy uzgodnili, iż będą prowadzić wymianę pracowników naukowych, studentów i pozostałych członków zespołów. Partnerzy planują również razem dążyć do rozwoju wspólnych projektów, które zostaną przedstawione do finansowania przez Komisję Europejską lub inne instytucje finansujące.

Cieszymy się na wspólne projekty badawcze i współpracę akademicką z CWI. Wierzymy, że im więcej możliwości wymiany wiedzy i międzynarodowej współpracy, tym większe szanse na nowatorskie rozwiązania oparte na AI. To świetna okazja, aby zbliżyć najlepszych ekspertów w tej dziedzinie i wspólnie dokonać zmian poprzez pracę nad algorytmami, które mogą poprawić obecny stan wiedzy w wielu dziedzinach – przekonuje dr hab. Piotr Sankowski, prof. UW, prezes IDEAS NCBR.

Centrum Wiskunde & Informatica, założone w 1946 roku, jest krajowym instytutem badawczym w dziedzinie matematyki i informatyki w Holandii. Mieści się w Amsterdam Science Park i jest częścią Organizacji Instytutów NWO. Placówka cieszy się międzynarodową reputacją. Ponad 150 naukowców prowadzi w niej pionierskie badania i dzieli się zdobytą wiedzą ze społeczeństwem. Instytut założył dwadzieścia osiem wydzielonych spółek.

MK

 

Dyskusja (0 komentarzy)