Aktualności
Życie akademickie
02 Sierpnia
Opublikowano: 2022-08-02

IDEAS NCBR nawiązuje współpracę z zagranicznymi ośrodkami

IDEAS NCBR podpisało porozumienie w sprawie współpracy z Center For Artificial Intelligence and Advanced Robotics na National Taiwan University oraz z ośrodkiem badawczym CVC Barcelona zajmującym się computer vision. To kolejny krok spółki w ramach budowania ekosystemu wspierającego kształcenie polskiej kadry naukowej w obszarze AI.

IDEAS NCBR jest sygnatariuszem MoU (z ang. Memorandum of Understanding), na mocy którego możliwa będzie
współpraca z prestiżowymi, zagranicznymi uczelniami oraz ośrodkami badawczymi. Wśród placówek, z którymi
zawarto porozumienie jest National Taiwan University, który według najnowszego QS World University Rankings by Subject zajmuje 61 miejsce na świecie w dziedzinie informatyki. W ramach kooperacji możliwe będą takie działania, jak np. wymiany zagraniczne dla doktorantów oraz badaczy, wizyty studyjne, współtworzenie projektów badawczych i wniosków grantowych, współorganizacja seminariów czy sympozjów naukowych.

Kolejne, tym razem międzynarodowe porozumienie IDEAS NCBR, to nowe szanse dla polskich innowatorów na niezwykle cenną wymianę wiedzy i doświadczeń ponad granicami. Dzięki temu IDEAS NCBR konsekwentnie realizuje swój cel i umacnia swoją pozycję jako jednego z wiodących w Polsce ośrodków badawczo-rozwojowych w obszarze AI. Stawiając przy tym na łączenie biznesu i nauki, mocno wpisuje się w zadania NCBR – przyznaje dr Remigiusz Kopoczek, dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

Planowany okres współpracy ze wspomnianymi ośrodkami to 5 lat. Ten czas pozwoli na realizację ambitnych
projektów badawczych oraz transfer wiedzy między pracownikami poszczególnych placówek.

Budowanie pozycji IDEAS NCBR na arenie międzynarodowej jest dla nas niezwykle ważne. Jesteśmy młodą organizacją, więc każdy sukces na tym polu bardzo nas cieszy. Tworzenie sieci ośrodków partnerskich otwiera przed nami wiele możliwości. Począwszy od kształcenia naukowców, którzy dzięki temu mają szansę uczestniczyć w międzynarodowych projektach, przez wymiany akademickie, aż po możliwość tworzenia konsorcjów, które pozwolą nam na staranie się o duże granty unijne na prowadzone badania – komentuje prof. Piotr Sankowski, CEO IDEAS NCBR.

Kierowana przez niego spółka ma w planach nawiązanie kontaktów z kolejnymi wiodącymi centrami badawczymi w Europie i na świecie, których działalność skupia się wokół szeroko rozumianego AI oraz rozwiązań dla ekonomii cyfrowej.

IDEAS NCBR sp. z o.o. to powstały w ub.r. ośrodek badawczo-rozwojowy działający w obszarze sztucznej inteligencji i ekonomii cyfrowej, którego misją jest wsparcie rozwoju tych technologii w Polsce poprzez stworzenie platformy łączącej środowisko akademickie z biznesowym. Został powołany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju i należy do Grupy NCBR. Jej celem jest zbudowanie największej w Polsce przestrzeni przyjaznej prowadzeniu innowacyjnych badań, a także kształcenie nowego pokolenia naukowców, ukierunkowanych na praktyczne zastosowanie opracowanych algorytmów oraz ich późniejszą komercjalizację w przemyśle, finansach, medycynie i innych gałęziach gospodarki.

MK, źródło: IDEAS NCBR

Dyskusja (0 komentarzy)