Aktualności
Życie akademickie
07 Marca
Opublikowano: 2022-03-07

Jak uczyć uchodźców z Ukrainy języka polskiego? – warsztaty

Szkoła Języka i Kultury Polskiej „Pollando”, działająca na Uniwersytecie w Białymstoku, włącza się w pomoc uchodźcom z Ukrainy. Osoby, które chciałaby podjąć się nauczania ich języka polskiego, a nie mają przygotowania glottodydaktycznego, mogą wziąć udział w warsztatach metodycznych.

W obliczu trwającej wojny w Ukrainie coraz więcej osób podejmuje się nauczania języka polskiego jako obcego. Często są to wolontariusze, którzy nie mają przygotowania glottodydaktycznego lub nawet wykształcenia polonistycznego, dlatego mimo najlepszych chęci, borykają się z pytaniem, od czego zacząć.

Jako lektorzy szkoły „Pollando”, którzy od lat pracują z uczniami ze Wschodu, chcielibyśmy podzielić się swoim doświadczeniem. Dlatego zapraszamy nauczycieli, studentów, lektorów języków obcych, a także wszystkie zainteresowane osoby, na warsztaty metodyczne w ramach cyklu „Spotkania z Pollando”. Szczególnie serdecznie zapraszamy tych, którzy nigdy wcześniej nie uczyli języka polskiego jako obcego – zachęca dr Konrad Szamryk z „Pollando”.

Warsztaty zatytułowane „Jak zacząć uczyć uchodźców z Ukrainy języka polskiego?” odbędą się w poniedziałek, 7 marca, o godz. 20:00 za pośrednictwem platformy Zoom. Program obejmuje 3 prelekcje tematyczne: Nauczanie Ukraińców języka polskiego jako obcego – od czego zacząć? (dr Konrad Szamryk), Nauczanie i doskonalenie języka polskiego na poziomach średnio zaawansowanych (mgr Małgorzata Januszko), Praca z dziećmi ukraińskimi – materiały i pomoce dydaktyczne (mgr Patrycja Kownacka). Udział w spotkaniu jest bezpłatny.

Link do spotkania

Meeting ID: 989 1666 6220

Passcode: ukr2022

MK

Dyskusja (3 komentarze)
 • ~justyna 19.04.2022 14:00

  Czy webinar jest gdzieś zapisany i można go jeszcze obejrzeć?

 • ~Porażka 07.03.2022 20:30

  Jednego nie rozumiem,nas Polaków rząd można powiedzieć gnębi! Podniósł podatki dla działalności,wszystko do góry poszło,nie myślą aby nam żyło się lepiej! A oni przyjeżdżają tutaj bo jak nigdy mają otworzone drzwi na świat i jeszcze dostają za darmo wszystko,a to nie są biedni ludzie! Będąc w Krakowie widziałem ich auta(MAZDA,BMW AUDI,PORSCHE,LEXUS) WSZYSTKO NOWE!!!! Rozmawiałem w galerii Krakowskiej z pracownica markowego sklepu bo widziałem że jest dużo tam ukraincow i zapytałem czy tutaj robią zakupy okazało się że kupuja po 6,8 tyś zł wszystko markowe tak jak ciuchy z ,,TOMMY,BOSS,MK,VALLENTINO"I to ma być z nami?! My zapiepszamy płacimy podatki ubezpieczenia,a oni za darmo wszystko nawet za parking nie muszą płacić!!! BRAWO

  • ~Asen 24.04.2022 10:34

   Współczuję ci Porażko.
   i wyjaśnię, jest wojna - ta wojna przekroczyła twoją (i moją) granicę, nie spadają na naszą ziemię bomby, ale to nie znaczy, że będzie nam trudniej, może nawet będziemy cierpieć. To cierpienie, na które (insynuuję) nie jesteś gotowa przyjdzie na nas. Szykuj się.