Aktualności
Życie akademickie
11 Grudnia
Kadr z filmu „Maria Skłodowska-Curie we Włoszech w poszukiwaniu radu”
Opublikowano: 2023-12-11

Maria Skłodowska-Curie w poszukiwaniu radu

W niedzielę, 10 grudnia, minęła 120 rocznica wręczenia Marii Skłodowskiej-Curie pierwszej Nagrody Nobla. W tym roku mija również 125 lat od dnia odkrycia przez nią polonu i radu. Z tej okazji Polska Akademia Nauk zaprezentowała krótkometrażowy dokumentalny obraz w reżyserii Pawła Cichońskiego opowiadający o trzytygodniowej podróży naszej wybitnej uczonej po Włoszech.

Przebywając na Półwyspie Apenińskim, badaczka analizowała promieniowanie wód termalnych i skał, a także poszukiwała radu. Film zwraca również uwagę na społeczne aspekty podróży, takie jak stosunek społeczności lokalnej do polskiej uczonej oraz jej wpływ na politykę naukową Włoch.

Maria Skłodowska-Curie przyjechała z Paryża do Pizy samotnie pociągiem 30 lipca 1918 r. o godzinie 3:30 nad ranem – tak rozpoczyna się niezwykła podróż dwukrotnej noblistki, podczas której z włoskimi naukowcami badała promieniowanie naturalne wód termalnych, fumaroli i skał. Choć trwała aż trzy tygodnie, ta wyprawa jest prawdopodobnie najmniej znaną podróżą naszej noblistki.

Jak przebiegała wyprawa w tak trudnym dla Europy okresie? Jakie miejsca odwiedziła noblistka? Czy była również zainteresowana zwiedzaniem Włoch? Jak została zapamiętana? Na te i inne pytania odpowiedzi przynosi polsko-włoski krótkometrażowy film dokumentalny w reżyserii Pawła Cichońskiego pt. „Maria Skłodowska-Curie we
Włoszech w poszukiwaniu radu”.

Produkcja jest również znakomitą okazją do odbycia krótkiego spaceru po Warszawie śladami Skłodowskiej-Curie, jak i opowiedzenia o zjawisku promieniotwórczości naturalnej, które dzięki jej pionierskim badaniom zrewolucjonizowało postrzeganie materii.

Film jest owocem współpracy: Stacji Naukowej PAN w Rzymie (Agnieszka Stefaniak-Hrycko), Instytutu Chemii Organicznej PAN w Warszawie (dr hab. Marcin Górecki), Wydziału Chemii i Chemii Przemysłowej Uniwersytetu w Pizie (prof. Lorenzo Di Bari, Gaetano Angelici, Valentina Domenici), Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie (Miłka Skalska).

Obraz w wersjach językowych polskiej, włoskiej oraz angielskiej jest dostępny na kanale Polskiej Akademii Nauk w serwisie YouTube.

MK, źródło: PAN

Dyskusja (0 komentarzy)