Laboratorium Druku 3D otwarto na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Pracownia w kompleksowy sposób będzie przeprowadzać proces wytwarzania przyrostowego.
Działalność jednostki zainaugurował w czwartek, 21 lipca, minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Przekazał także czek na blisko 6 mln zł. Dzięki tym środkom uczelnia będzie rozwijała badania nad drukiem 3D. Dofinansowany projekt zakłada opracowanie nowych polskich materiałów metalicznych na bazie stopów renu, miedzi i srebra na potrzeby technologii wytarzania przyrostowego.
Bardzo się cieszę z tego, co tu dzisiaj się dzieje. Te rzeczy są niezwykle ważne z punktu widzenia nauki. Rozwój uniwersytetu jest w ostatnim czasie imponujący. Koncepcja Laboratorium Druku 3D i możliwości, jakie są z tym związanie i fakt, że to jest wiodący ośrodek tego rodzaju w Polsce nie pozostawia wątpliwości, że takie inicjatywy trzeba wspierać – podkreślił minister Przemysław Czarnek.
Laboratorium Druku 3D umożliwia realizację prac badawczych i wdrożeniowych z udziałem krajowych oraz zagranicznych partnerów naukowych i przemysłowych. Pracownię tworzą trzy sekcje: kwantowo-mechanicznego modelowania nowych materiałów, wytwarzania i badania opracowanych rozwiązań oraz opracowywania parametrów druku 3D. Oprócz projektów badawczych laboratorium będzie współpracować z instytutami i firmami, które zajmują się opracowywaniem nowych materiałów i chcą m.in. stworzyć ich prototypy.
Otwarcie nowej jednostki badawczej jest krokiem w przyszłość Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. W ten sposób odpowiadamy na potrzeby obecnej transformacji przemysłowej, obejmującej zielone technologie i nowoczesne technologie produkcji – zaznaczył rektor UKSW ks. prof. dr hab. Ryszard Czekalski.
Laboratorium jest pierwszą w kraju i jedną z niewielu w Europie, komórką badawczą zdolną do prowadzenia prac badawczych i wdrożeniowych w pełnym zakresie – od wstępnych koncepcji bazujących na modelach numerycznych, aż do gotowego produktu. Badania prowadzone są przy wykorzystaniu najnowocześniejszego sprzętu, m.in. urządzenia Aconity MINI do wytwarzania przyrostowego w technologii topienia laserowego w złożu proszku, potocznie nazywanego drukarką 3D w metalu. Jest to pierwsze takie urządzenie w tej części Europy.
Nowe laboratorium będzie częścią Multidyscyplinarnego Centrum Badawczego UKSW, które powstaje w podwarszawskim Dziekanowie Leśnym. Centrum pozwoli na rozwój UKSW w dziedzinie nauk cyfrowych. Przyczyni się także do stworzenia nowatorskich rozwiązań technologicznych, które zostaną wdrożone w gospodarkę i pozwolą na realizację zadań związanych z transformacją cyfrową. Oprócz Laboratorium Druku 3D na trzecim kampusie Uniwersytetu w Dziekanowie Leśnym znajdą się m.in. superkomputer CATO, narzędzia do tworzenia trójwymiarowych materiałów interaktywnych, zaawansowane oprogramowania komputerowe, przestrzeń kreatywna czy nowoczesny sprzęt RTV.
źródło: UKSW