Aktualności
Życie akademickie
28 Września
źródło: Uniwersytet Łódzki
Opublikowano: 2021-09-28

Największy zagraniczny „transfer” w historii UŁ

Ten rok akademicki na Uniwersytecie Łódzkim zapowiada się na przełomowy pod względem umiędzynarodowienia – dzięki grantom IDUB na uczelni pojawi się jednocześnie 45 naukowców z całego świata. Zdecydowana większość z nich spędzi w Łodzi kilka lat, pracując wspólnie z badaczami UŁ.

To największy „transfer” naukowy w historii Uniwersytetu Łódzkiego. Część z nowych badaczy już zadomowiła się w Łodzi. Spośród nich Kazuma Ishio pokonał chyba najdłuższą drogę, by dołączyć do społeczności Uniwersytetu Łódzkiego. Japoński astrofizyk będzie współpracował z dr. hab. Julianem Sitarkiem, prof. UŁ w ramach badań nad promieniowaniem energii gamma z odległych galaktyk. Na Wydziale Fizyki i Informatyki Stosowanej pojawia się już od kilku miesięcy. W mieście spędzi 2 lata, ale już podróżuje po całej Polsce, głównie szlakami zabytkowych kolei, bo jest wielkim fanem pojazdów szynowych.

W ciągu ostatnich lat profesor Sitarek stał się dla mnie jednym z najbardziej cenionych partnerów naukowych, pomagał mi rozwiązywać najtrudniejsze kwestie w moich badaniach. Dlatego, gdy wspomniał o możliwości przyjazdu, postanowiłem skorzystać. Będę tutaj starał się wykorzystać w praktyce udoskonalone przez mnie w ostatnim czasie metody określania i opisywania promieniowania gamma. A prywatnie w Łodzi bardzo podoba mi się ulica Piotrkowska i oczywiście tramwaje! – z zachwytem podkreśla Kazuma.

Michaël Green dołączył do grona naukowców Wydziału Filozoficzno-Historycznego w ramach konkursu IDUB Advanced Researcher in Residence. Pochodzący z Danii (Uniwersytet w Kopenhadze) historyk przez 4 lata będzie prowadził zajęcia ze studentami, ale również kontynuował swoje badania nad życiem prywatnym we wczesno nowożytnych krajach europejskich: Niderlandach, Królestwie Danii i Norwegii, a także na terenach Rzeczpospolitej Obojga Narodów. Posłużą mu do tego takie źródła, jak pamiętniki, dzienniki i inne rodzaje wspomnień z tego okresu.

Konkurs IDUB był oczywiście dobrą okazją do przyjazdu do Łodzi, ale nie był to wybór przypadkowy. Kilka lat temu spędziłem tutaj nieco czasu i wiedziałem, że jest tu dobra atmosfera i warunki do pracy. Ludzie są bardzo otwarci i przyjacielscy. Wielką pomocą jest też International Hub UŁ – dzięki temu zespołowi wszystkie formalności na miejscu udało się załatwić sprawnie, a z doświadczenia wiem, że nie jest to zawsze takie oczywiste. Liczę, że niedługo będę wykładał nie tylko po angielsku, ale również po polsku – mówi naukowiec z kraju Hamleta.

Sujoy Das będzie przez najbliższe trzy lata współpracował naukowcami na Wydziale Chemii, głównie z dr hab. Bogną Rudolf, prof. UŁ. To właśnie ona zachęciła indyjskiego naukowca do wzięcia udziału w konkursie.

Jestem urzeczony gościnnością Polaków, od pierwszego dnia, gdy tu się pojawiłem. Wybrałem łódzką uczelnię, bo wiem, że tu mogę rozwinąć się naukowo w obszarze chemii i to w świetnej atmosferze. Badawczo będę zajmował się związkami chemicznymi pomagającymi w terapii chorób niszczących nasz układ nerwowy, np. choroby Alzheimera. A jako fanatyk podróży mam zamiar zwiedzić najpiękniejsze miejsca w Polsce – od gór aż po Bałtyk – zapowiada Sujoy.

Prof. Philippe Kok, który przyjechał z Belgii (ale urodził się w samym sercu Afryki – Demokratycznej Republice Konga), spędzi w Polsce 4 lata współpracując z naukowcami Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska. Kontynuować będzie swoje badania nad ewolucją kręgowców, w tym gadów, z rejonu Pantepui (u zbiegu Wenezueli, Brazylii i Gujany). Zamierza też wykładać na Wydziale Biologii i Ochrony Środowiska. Prywatnie ma plan, by zwiedzać Polskę i okoliczne kraje pieszo (lub biegowo). Udało mu się już zobaczyć polskie Tatry.

Europa Wschodnia to nowy kierunek „migracji” naukowych. Nie wiedziałem więc do końca czego się tutaj spodziewać. Okazało się jednak, że mieszkam w ładnej okolicy, mam sporo parków i bliskość Lasu Łagiewnickiego, co bardzo doceniam. No i macie więcej wegańskich lokali niż u mnie w ojczyźnie! Bardzo duże znaczenie ma dla mnie to, że moi obecni koledzy po fachu uprawiają naukę z samego „topu”, a jednocześnie pozostają bardzo skromni i otwarci – zaznacza belgijski biolog.

Zagraniczni badacze z pierwszej edycji IDUB UŁ reprezentują niemal wszystkie kontynenty. Przyjechali na Uniwersytet Łódzki m.in. z Argentyny, Egiptu, Japonii, Indii czy USA. Jest oczywiście również wielu reprezentantów Starego Kontynentu.

źródło: UŁ

Kazuma Ishio
Michaël Green
Sujoy Das
Phelippe Kok
Dyskusja (0 komentarzy)