Aktualności
Życie akademickie
20 Grudnia
Źródło: NCN
Opublikowano: 2022-12-20

Nauka w Centrum: O rozmnażaniu drzew

„Głód i obfitość: rozmnażanie drzew jako niestabilny fundament sieci pokarmowych” – to tytuł ostatniego w tym roku wykładu z cyklu „Nauka w Centrum”. W środę, 21 grudnia, wygłosi go ekolog lasu dr hab. Michał Bogdziewicz z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

„Nauka w Centrum” to seria spotkań z naukowcami organizowanych przez Narodowe Centrum Nauki we współpracy z Fundacją Centrum Kopernika. Wykłady odbywają się online i są transmitowane na kanale YouTube. W grudniu o swoich badaniach opowiadają tegoroczni laureaci Nagrody NCN – najbardziej prestiżowego wyróżnienia dla młodych naukowców. Jako pierwszy wystąpił dr hab. Piotr Wcisło z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, a tydzień temu – dr hab. Karolina Safarzyńska z Uniwersytetu Warszawskiego.

W środę, 21 grudnia, prelekcję wygłosi dr hab. Michał Bogdziewicz z Wydziału Biologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Naukowiec zajmuje się ekologią lasów, biologią lat nasiennych (czyli takich, w których drzewa produkują wyjątkowo dużo nasion) i wpływem zmian klimatu na reprodukcję drzew.

Są lata, gdy setki tysięcy drzew całego regionu produkują razem tony nasion i lata, gdy żadne drzewo danego gatunku tego nie robi. Dla zwierząt, które jedzą nasiona, oznacza to naprzemienną obfitość, która pozwala rozmnażać się w ogromnej skali i głód, który dziesiątkuje ich populacje. Prowadzi to do kaskadowych perturbacji w ekosystemach leśnych – liczne nasiona to liczne gryzonie, liczne gryzonie to więcej ptaków drapieżnych. Rok później gryzonie znikają, ptaki drapieżne zostają i szukają innych ofiar – zapowiada swój wykład.

Mimo krótkiego stażu w nauce (doktorat w 2017 r., habilitacja – w 2020 r.), to uczony światowego formatu. Wiosną tego roku, jako pierwszy Polak, otrzymał Tansley Medal – jedno z najważniejszych wyróżnień na świecie dla biologów zajmujących się roślinami. W tym roku został też laureatem prestiżowego ERC Starting Grant, w ramach którego od stycznia na UAM działać będzie Centrum Biologii Lasu. Dodajmy, że w 2016 roku za artykuł Google, Google, powiedz przecie, gdzie epidemia grypy na świecie? otrzymał wyróżnienie w konkursie „Skomplikowane i proste” organizowanym przez „Forum Akademickie”. Jest członkiem Akademii Młodych Uczonych PAN.

Jego wykład rozpocznie się w środę, 21 grudnia, o godz. 18:00. W trakcie będzie możliwość zadawania pytań na czacie. Serię „Nauka w Centrum” rozpoczęły rozmowy z laureatami Nagrody NCN w 2020 i 2021 roku. Dotychczasowe wykłady obejrzało już ponad 90 tys. osób. Ich zapis jest dostępny na kanale YouTube Narodowego Centrum Nauki.

MK

Dyskusja (0 komentarzy)