Aktualności
Życie akademickie
29 Kwietnia
Źródło: www.uwm.edu.pl
Opublikowano: 2021-04-29

Nowe studio nagrań w UWM

Instytut Muzyki Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie wzbogacił się o nowe studio nagrań. Będą z niego korzystać studenci kształcący się w zakresie reżyserii dźwięku.

Oficjalne otwarcie profesjonalnego studia nagrań odbyło się 28 kwietnia. To jedna z najnowocześniejszych tego typu placówek w regionie. Zapewni kształcenie na najwyższym poziomie na nowym kierunku: produkcja muzyczna i realizacja dźwięku, który władze uczelni planują wprowadzić do oferty kształcenia już za rok. Będzie również świadczyć usługi artystom spoza uczelni.

Studio zajmuje 3 pomieszczenia na najwyższym piętrze siedziby Wydziału Sztuki przy ul. Szrajbera. Nieformalnie działa już od grudnia ub.r., kiedy zaczęto testować i kalibrować zakupiony sprzęt. Prace projektowe i adaptacyjne w budynku trwały ponad 2 lata.

Myśl o powstaniu studia sięga 5 lat wstecz. Zdawaliśmy sobie sprawę, że aby Instytut Muzyki się rozwijał, należy szukać nowych możliwości, nowych technologii – podkreśla prof. Benedykt Błoński, dziekan Wydziału Sztuki.

Studio to w rzeczywistości kompleks pomieszczeń. Tworzą je duża sala do nagrań, reżyserka i budka wokalna, służąca również do nagrywania dialogów. Wszystkie pomieszczenia mają osobną klimatyzację, są specjalnie wyciszone i odizolowane nie tylko od szumu z ulicy, ale również fal telefonii komórkowej i radiowych.

Zaprojektowanie i urządzenie w tym budynku studia było naprawdę dużym wyzwaniem pod względem budowlanym i technologicznym. Jako ciekawostkę podam, że ściany musiały pomieścić ok. 2 km kabli, podwieszany sufit w głównym pomieszczeniu waży ponad tonę – ujawnia dr Adam Rosiński, jeden z projektantów studia i jego kierownik.

Do wyciszenia ścian i zapewnienia pomieszczeniom specjalnej akustyki posłużyły specjalne płyty jodłowe. Dodatkowo okna chronią dźwiękoszczelne rolety. W każdym pomieszczeniu można ustawić inną temperaturę, natężenie światła. Każde ma również odmienną kolorystykę. W dużej sali nagrań przeważają energetyczne czerwienie i pomarańcze, reżyserka utrzymana jest w kolorze morskim i ecru, natomiast budka wokalno-dialogowa w odprężających zieleniach.

Do dyspozycji pracowników studia jest m.in. stół mikserski z automatycznie przesuwającymi się suwakami, jeden z najnowocześniejszych na rynku, wiele elementów wyposażenia zostało wyprodukowanych specjalnie dla nas w USA, Wielkiej Brytanii i Niemczech – podkreśla dr Rosiński.

Studio już służy studentom Instytutu Muzyki. Uczą się tu pracować jako nagrywający artyści i jako realizatorzy dźwięku. Korzystają z nowoczesnego instrumentarium, m.in. z hybrydowego pianina, zestawu perkusyjnego, całej gamy instrumentów wirtualnych. W tym roku zostaną tu zarejestrowane występy dyplomantów Instytutu Muzyki. Nowe studio jest istotnym elementem działającego już przy Wydziale Sztuki Ośrodka Inicjatyw Artystycznych.

Chcieliśmy zintensyfikować działania w obszarze kultury studenckiej, w ścisłej współpracy z naszymi pracownikami, artystami. Ta współpraca przynosi bardzo dobre efekty. Wystarczy wymienić teatr muzyczny, chór akademicki. Teraz wszystkie występy będą mogły być tutaj profesjonalnie utrwalane – dodaje rektor prof. Przyborowski.

Z okazji oficjalnego otwarcia studia władze Wydziału Sztuki przygotowały niespodziankę – sesję nagraniową z udziałem studentów Instytutu Muzyki.

Małgorzata Hołubowska, źródło: UWM

 

Dyskusja (0 komentarzy)