Aktualności
Życie akademickie
08 Czerwca
Źródło: Uniwersytet w Białymstoku
Opublikowano: 2022-06-08

Planetarium w Białymstoku już otwarte dla widzów

Pasjonaci gwiazd, kosmosu, astronomii, nauki i nieziemskich zjawisk mogą już odwiedzać Planetarium Uniwersytetu w Białymstoku. Na razie jego podwoje są otwarte dla grup zorganizowanych, po wakacjach na projekcje będzie się też można wybrać indywidualnie. 

W Planetarium, które znajduje się w kampusie UwB przy ulicy Ciołkowskiego, czeka na widzów specjalna kameralna sala z półsferycznym ekranem o średnicy 7 metrów. W sali mogą przebywać jednocześnie 32 osoby.

Nasi goście do dyspozycji mają wygodne odchylane fotele, które umożliwiają komfortowe poznawanie tajemnic otaczającego nas świata. Najważniejszym elementem wyposażenia jest jednak nowoczesny system cyfrowej projekcji typu fulldome. Dodatkowo dwa rzutniki stanowiące system optyczny Navitar Fisheye o rozdzielczości 4K umożliwiają generowanie obrazu 3D oraz 2D wysokiej jakości. Nagłośnienie zapewnia Sound Surround 5.2 – wylicza Dorota Sawicka z Centrum Popularyzacji Nauki Uniwersytetu w Białymstoku.

W Planetarium możliwa jest projekcja zarówno gotowych prezentacji i filmów, jak też prowadzenie interaktywnych projekcji „na żywo”. Realistyczną podróż po Układzie Słonecznym zapewnia oprogramowanie Shira Universe.

Na początek przygotowaliśmy cztery propozycje filmowe dla widzów w różnym wieku. „Myszki i księżyc” (2D) to księżycowa bajka dla ciekawskich dzieci od trzech lat w górę. Siedmiolatkom i nieco starszym dzieciom proponujemy seans pt. „Nieziemskie księżyce” (2D), podczas którego odwiedzimy wybrane księżyce i dowiemy się o naprawdę zaskakujących rzeczach. Z kolei „Wszechświat i cała reszta” (2D) to niezwykła opowieść o nocnym niebie – na nią zapraszamy grupę wiekową 10+. Nasza ostatnia propozycja to zrealizowany w 3D film „Na skrzydłach marzeń”: tu widzów zaprosimy do wspólnego odkrywania tajemnic latania – zachęca Dorota Sawicka.

W ofercie placówki są też lekcje i obserwacje astronomiczne. Więcej informacji o filmach i organizacji Planetarium Uniwersytetu w Białymstoku można znaleźć na stronie internetowej uczelni.

Budynek, w którym mieści się Planetarium i Obserwatorium Uniwersytetu w Białymstoku, to najnowsza inwestycja uczelni. Jego budowa rozpoczęła się wiosną 2019 roku, zakończyła jesienią 2020 r. Ostatnim etapem prac (realizowanych w ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy) było instalowanie i kalibrowanie specjalistycznego wyposażenia, a także przygotowania organizacyjne związane z obsługą widzów w Planetarium.

Katarzyna Dziedzik, źródło: UwB

Dyskusja (0 komentarzy)