Aktualności
Życie akademickie
12 Października
Fot. Maciej Trzaskowski
Opublikowano: 2022-10-12

Polak z nagrodą w #ERN2022 Photo Competition

Dwie fotografie autorstwa dr. inż. Macieja Trzaskowskiego z Centrum Zaawansowanych Materiałów i Technologii CEZAMAT Politechniki Warszawskiej, zostały docenione przez jury #ERN2022 Photo Competition.

#ERN2022 Photo Competition to konkurs poświęcony nauce, technologii i sztuce. Ma charakter otwarty – mogli w nim brać udział wszyscy, których pasjonuje nauka i potrafią ją w efektowny sposób uwiecznić na zdjęciach. Fotografie zgłaszano w dwóch kategoriach:

  • Nano/Mikro: zdjęcia uzyskane przez mikroskopy (optyczne, elektronowe itp.)
  • Ogólne: inne związane ze światem sztuki (laboratoria, studenci, przygotowanie próbek, życie codzienne w nauce itp.).

Wyniki ogłoszono podczas Europejskiej Nocy Naukowców. To zapoczątkowana w 2005 roku inicjatywa Komisji Europejskiej, mająca pokazać, że nauka nie jest nudna, ale wręcz przeciwnie – stanowi źródło ciekawych i fascynujących zjawisk. W tym roku odbywała się w czterech portugalskich miastach: Bradze, Coimbrze, Lizbonie i Évorze.

W kategorii Nano/Micro pierwsze miejsce przyznano dr. inż. Maciejowi Trzaskowskiemu za „Every chestnut has its thorn”. Zdjęcie przedstawia pyłek kasztanowca zebrany w maju 2022 r. w Warszawie. Kolce wystające z powierzchni ziaren pyłku pomagają ziarnom przyczepiać się do owadów, które nieświadomie przenoszą je między drzewami. Zdjęcie wykonano przy użyciu skaningowego mikroskopu elektronowego Hitachi SU8230 należącego do Centrum Zaawansowanych Materiałów i Technologii CEZAMAT Politechniki Warszawskiej (powiększenie 2000 razy).

W konkursie wyróżnienie otrzymała również druga jego fotografia „Claws of the (micro)Beast”, przedstawiająca koniuszek odnóża chrząszcza skórnik słoniniec (Dermestes lardarius).

Dr inż. Maciej Trzaskowski pracę w CEZAMAT rozpoczął w 2017 r. Pracuje w Dziale Diagnostyki Medycznej. Jego zainteresowania badawcze dotyczą systemów diagnostyki medycznej, szczególnie w detekcji patogenów. Ponadto zajmuje się syntezą i modyfikacją biomateriałów z wykorzystaniem grafenu i jego pochodnych oraz mikroskopią elektronową. Jest współautorem 19 artykułów w czasopismach naukowych, 3 rozdziałów w monografiach oraz jednego patentu.

MK, źródło: CEZAMAT

Dyskusja (0 komentarzy)