Aktualności
Życie akademickie
03 Marca
Opublikowano: 2022-03-03

Politechnika Krakowska dla Ukrainy

Politechnika Krakowska włączyła się w akcję pomocy obywatelom Ukrainy. Na uczelni trwa zbiórka darów, zorganizowano wsparcie socjalne i psychologiczne, uruchomiono także kurs języka polskiego dla uchodźców.

Samorząd Studencki Politechniki Krakowskiej koordynuje zbiórkę rzeczy potrzebnych Ukraińcom, zarówno tym, którzy zostali w kraju, jak i przybywającym do Polski. Potrzebne są: koce termiczne, śpiwory, maty do spania (z pokryciem foliowym), materace, ubrania, peleryny przeciwdeszczowe, środki pielęgnacyjne i higieniczne, środki myjące do ciała, pasty do zębów, szczoteczki do zębów, szczotki do włosów, bielizna damska, bielizna męska, bielizna dziecięca, podpaski, pieluchy dziecięce, pieluchy dla dorosłych, ręczniki papierowe, ręczniki z mikrofibry, zestaw wielorazowych naczyń kuchennych: głębokie naczynia, łyżki, widelce, noże, kubki, środki antyseptyczne/spirytus, maseczki wielorazowe.

Niezbędne są także produkty żywnościowe: woda, produkty nadające się do szybkiego przygotowania, batony energetyczne, suszone owoce, orzechy, żywność puszkowana, makarony, płatki błyskawiczne, zapałki, baterie, zapalniczki, świece, zestawy medyczne.

Dary przynosić można do punktów na kampusie głównym PK oraz w Klubie Studenckim Kwadrat w Czyżynach.

Politechnika współpracuje także ze służbami wojewody małopolskiego w sprawie organizowania miejsc pobytu dla uchodźców w Krakowie. W obsługę osób przybywających z Ukrainy włączyli się studenci, także ukraińscy. Służą oni pomocą w kontaktach z uchodźcami.

Wsparcie socjalne i psychologiczne

Na uczelni wzmocniono i przyspieszono ścieżki wsparcia socjalnego dla studentów z Ukrainy. Na studiach i kursach kształci się obecnie na Politechnice Krakowskiej ok. 150 osób Ukraińców. Studenci mogą wnioskować o zapomogi socjalne, o obniżenie lub zwolnienia z opłat czy przesunięcie terminów płatności. Oferowana jest także pomoc związana z tokiem studiów i zakwaterowaniem w akademikach.

W Centrum Pedagogiki i Psychologii Politechniki Krakowskiej bezpłatną pomoc codziennie świadczy obecnie czterech specjalistów. Pedagodzy i psycholodzy dostępni są stacjonarnie od poniedziałku do piątku przy ul. Lea 114 CPiP PK, pełnią także nieograniczone czasowo dyżury online.

Bezpłatny kurs j. polskiego (AKTUALIZACJA: brak miejsc)

Międzynarodowe Centrum Kształcenia Politechniki Krakowskiej organizuje dla uchodźców z Ukrainy bezpłatny kurs języka polskiego. Realizowany będzie w grupie 15-osobowej w formie 90-minutowych zajęć dwa razy w tygodniu we wtorki i czwartki. Szczegółowe informacje i zapisy: Międzynarodowe Centrum Kształcenia Politechniki Krakowskiej, tel. +48 12 628 36 42, +48 695 411 526; e-mail: mck@pk.edu.pl.

MCK PK to jeden z zaledwie kilku w kraju certyfikowanych ośrodków przygotowujących obcokrajowców do studiów technicznych, architektonicznych, ekonomicznych, humanistycznych i artystycznych w Polsce. Ma ogromne doświadczenie nie tylko w zakresie nauczania języka, w tym specjalistycznego, ale też we wspieraniu  cudzoziemców w adaptacji do życia i studiów w Polsce. Organizacja bezpłatnego kursu dla uchodźców z Ukrainy jest wolontariacką inicjatywą pracowników MCK PK.

Możliwość kontynuacji studiów

PK jest też otwarta na rozpatrywanie próśb od studentów, którzy uciekają z ukraińskich uczelni i rozważają kontynuowanie studiów w Polsce. Uczelnia otrzymała już pierwsze zapytania w tej sprawie od osób z Ukrainy.

Będziemy gotowi umożliwić zainteresowanym kontynuowanie studiów w naszej uczelni, Politechnika Krakowska chce takie działania realizować – deklaruje dr hab. inż. Jerzy Zając, prorektor ds. współpracy międzynarodowej PK.

Na stronie głównej PK został uruchomiony specjalny serwis Politechnika Krakowska dla Ukrainy. Publikowane są w nim informacje o pomocy oraz formach wsparcia Ukraińców, w które może się włączyć każdy członek uczelnianej wspólnoty. Uruchomiony został też specjalny adres mailowy dlaukrainy@pk.edu.pl, poprzez który można się zwracać się o pomoc lub składać oferty wsparcia.

MK, źródło: PK

Dyskusja (0 komentarzy)