Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek powołał członków Polskiej Komisji Akredytacyjnej na kadencję 2024–2027. W VII kadencji gremium to tworzyć będzie 101 członków.
Polska Komisja Akredytacyjna została utworzona w 2002 roku. Obejmuje swoją działalnością wszystkie uczelnie publiczne i niepubliczne działające na terenie kraju. PKA jest niezależną instytucją działającą na rzecz zapewniania i doskonalenia jakości kształcenia w polskim systemie szkolnictwa wyższego. Tworzą ją osoby powoływane spośród kandydatów posiadających co najmniej stopień naukowy doktora, zgłoszonych przez senaty uczelni, Konferencję Rektorów Akademickich Szkół Polskich, Konferencję Zawodowych Szkół Polskich, Parlament Studentów Rzeczypospolitej Polskiej (przewodniczący PSRP jest członkiem PKA z mocy prawa), ogólnokrajowe stowarzyszenia naukowe i organizacje pracodawców.
W skład PKA VII kadencji weszło 101 osób. Ich kadencja rozpocznie się 1 stycznia 2024 roku i potrwa 4 lata. Przewodniczącym PKA został ponownie ks. prof. Tadeusz Stanisławski, dziekan Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Zielonogórskiego, specjalista w dziedzinie prawa administracyjnego i prawa wyznaniowego, który kierował już pracami PKA od kwietnia tego roku, zastępując wówczas prof. Stanisława Wrzoska. Skład Polskiej Komisji Akredytacyjnej w kadencji 2024–2027:
Podstawowymi celami działań Komisji są dbałość o spełnianie standardów jakościowych przyjętych dla szkolnictwa wyższego, nawiązujących do najlepszych wzorców obowiązujących w europejskiej i globalnej przestrzeni edukacyjnej oraz wspieranie uczelni publicznych i niepublicznych w procesie doskonalenia jakości kształcenia a także budowania kultury jakości. Działania te zmierzają do zapewnienia absolwentom polskich szkół wyższych wysokiej pozycji na krajowym i międzynarodowym rynku pracy oraz do zwiększenia konkurencyjności polskich uczelni jako instytucji europejskich. PKA realizuje swoją misję poprzez dokonywanie obligatoryjnych ocen programowych oraz formułowanie opinii o wnioskach dotyczących nadawania uprawnień do prowadzenia studiów.
MK, źródło: MEiN