Aktualności
Życie akademickie
23 Lutego
Źródło: Facebook/PWSTE
Opublikowano: 2022-02-23

Powstało Forum Uczelni Podkarpackich

Z inicjatywy samorządu studentów Państwowej Wyższej Szkoły Techniczno-Ekonomicznej w Jarosławiu powstało Forum Uczelni Podkarpackich. Ma zachęcać maturzystów do studiowania w tym regionie.

Pomysłodawcą przedsięwzięcia jest Konrad Bajdak – przewodniczący Uczelnianego Samorządu Studenckiego PWSTE w Jarosławiu. Zgodnie z założeniami inicjatywa, którą tworzą studenckie samorządy z całego województwa podkarpackiego, ma poprzez różnego rodzaju działania przyczyniać się do promocji regionalnych uczelni wśród młodzieży szkolnej. Głównym celem jest zachęcenie maturzystów do odłożenia planów wyjazdowych, pozostania na Podkarpaciu i podjęcia studiów w jednej z tamtejszych szkół wyższych.

Chcemy pokazać, że Podkarpacie jest miejscem z potencjałem, oferuje pełen wachlarz możliwości i młodzi ludzie, kończący szkołę średnią, wcale nie muszą stąd wyjeżdżać, żeby móc dalej się rozwijać – przekonuje Bajdak.

Forum Uczelni Podkarpackich tworzą na razie trzy uczelnie zawodowe: Państwowa Wyższa Szkoła Techniczno-Ekonomiczna im. ks. Bronisława Markiewicza w Jarosławiu, Uczelnia Państwowa im. Jana Grodka w Sanoku oraz Karpacka Państwowa Uczelnia w Krośnie. Organizatorzy nie zamykają jednak drzwi przed pozostałymi szkołami wyższymi, w tym akademickimi, które chciałyby dołączyć do inicjatywy (wsparcie już teraz zadeklarowały samorządy studenckie Politechniki Rzeszowskiej i Uniwersytetu Rzeszowskiego). Formuła jest otwarta także dla uczelni niepublicznych.

W miniony weekend odbył się inauguracyjny zjazd FUP, podczas którego podpisano porozumienie zacieśniające współpracę między uczelnianymi samorządami studenckimi oraz lokalnymi partnerami: Podkarpackim Centrum Innowacji i stowarzyszeniem Euroregion Karpacki. W jej ramach realizowane będą wspólne projekty skierowane do młodzieży z lokalnych środowisk. W planach jest zaangażowanie szkół średnich w studenckie przedsięwzięcia, a także konferencje naukowe skierowane do maturzystów. Niebawem ruszy strona internetowa z aktualnymi informacjami dotyczącymi działań podejmowanych przez Forum Uczelni Podkarpackich.

MK

 

Dyskusja (0 komentarzy)