Aktualności
Życie akademickie
11 Maja
Fot. P. Duniewski
Opublikowano: 2021-05-11

Prestiżowe stypendium dla doktorantki z UwB

Doktorantka z Uniwersytetu w Białymstoku znalazła się w gronie stypendystów prestiżowego francuskiego programu Eiffel Excellence. Dzięki temu odbędzie roczny staż na Uniwersytecie im. Paula Sabatiera w Tuluzie (Francja).

Mgr Izabela Kurowska, doktorantka z Wydziału Chemii Uniwersytetu w Białymstoku, jest jedną z blisko 40 osób z całego świata, którym w tym roku przyznano stypendium. W tym gronie jako jedyna reprezentuje Polskę.

To dla mnie wielkie wyróżnienie i wielka szansa na rozwój naukowy, poszerzenie horyzontów, lepsze poznanie kultury i języka. Staż na uniwersytecie Paula Sabatiera rozpocznę 1 października. Nie będzie to mój pierwszy pobyt na tej uczelni. Byłam już w Tuluzie w ramach programu Erasmus – mówi młoda badaczka.

Izabela Kurowska jest doktorantką w Szkole Doktorskiej Nauk Ścisłych i Przyrodniczych Uniwersytetu w Białymstoku (II rok). Swoją pracę doktorską realizuje w Zakładzie Polimerów i Syntezy Organicznej pod kierunkiem dwóch promotorów: dr hab. Agnieszki Z. Wilczewskiej, prof. UwB oraz prof. Mathiasa Destaraca z Uniwersytetu im. Paula Sabatiera w Tuluzie.

Moja praca doktorska dotyczy syntezy nowych nośników leków, które zawierają w swojej strukturze pochodne związków naturalnych. W trakcie stażu w Tuluzie zrealizuję część swoich badań pod opieką mojego drugiego promotora. Prof. Mathias Destarac zna Uniwersytet w Białymstoku, odwiedzał naszą uczelnię kilkukrotnie. Współpracuje z nim prof. Agnieszka Wilczewska i jej zespół badawczy – dodaje Kurowska.

Eiffel Excellence to prestiżowy program stypendialny francuskiego Ministerstwa Europy i Spraw Zagranicznych. Skierowany jest do najzdolniejszych studentów zagranicznych, którzy chcieliby odbyć studia we Francji na poziomie magisterskim lub doktoranckim, w czterech dziedzinach: nauki techniczne, ekonomia i zarządzanie, prawo oraz nauki polityczne. W tym roku przyznano 347 programów stypendialnych: 309 na poziomie magisterskim i 38 na poziomie doktoranckim.

Katarzyna Dziedzik, źródło: UwB

Dyskusja (0 komentarzy)