Prof. dr hab. Piotr Tryjanowski, dyrektor Instytutu Zoologii na Wydziale Medycyny Weterynaryjnej i Nauk o Zwierzętach Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu otrzymał tytuł doktora honoris causa Czeskiego Uniwersytetu Przyrodniczego w Pradze.
Prof. Tryjanowski ukończył Wydział Biologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, gdzie się również doktoryzował i habilitował. W 2007 roku został profesorem nauk biologicznych. Jego zainteresowania badawcze koncentrują się wokół ekologii behavioralnej, wpływu klimatu, ptaków krajobrazu rolniczego oraz ekologii miast.
– Otrzymanie tytułu doktora honoris causa jest dla mnie wielkim zaszczytem i uznaniem dla mojej pracy naukowej, głównie w ekologii i zoologii, ale przecież z odniesieniami do paru innych zagadnień – mówił podczas ceremonii prof. Tryjanowski. – Moje osiągnięcia naukowe były możliwe, ponieważ zawsze uwielbiałem czytanie książek i rozmowy z przyjaciółmi; zawsze też miałem doskonałe warunki w stałych miejscach pracy na uniwersytetach: kiedyś na mojej Alma Mater – Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza, a od ponad dekady na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu.
– Poniekąd czuję się uhonorowany w imieniu mojej dyscypliny, ekologii zwierząt, we wszystkich jej fascynujących odsłonach, ale z mocnym ugruntowaniem w klasycznej, czasami nawet może nieco staromodnej, historii naturalnej – kontynuował. – Spędzanie czasu w tradycyjnym krajobrazie rolniczym, takim z pastwiskami, żywopłotami, owcami, krowami, i oczywiście z lornetką na szyi, to jest, co naprawdę lubię. To daje mi wielką przyjemność, generuje wiele pomysłów naukowych, i co powinienem szczególnie podkreślić, to również rodzaj swoistej terapii własnej psychiki. Ptaki są naprawdę fascynujące, prawie jak ludzie, a przy tym o wiele ładniej śpiewają.
– Oczywiście, to, że stoję tutaj przed Państwem jest również wynikiem mojej długoterminowej współpracy z partnerami naukowymi z wielu krajów, w tym Anglii, Francji, Izraela, Brazylii, Słowacji i oczywiście, Republiki Czeskiej – dodał. – Mówiąc wprost, lubię ludzi i współpracę, lubię cieszyć się smakiem lokalnych pokarmów i dobrym winem, choć czeskie piwo jest również akceptowalne! Zawsze staram się pracować z ludźmi, nie tylko realizując jeden, konkretny projekt, ale tak, by znajomość i wspólne pomysły realizować dłużej, o wiele dłużej. W tym świecie zmian, jest wielką rzeczą, posiadanie niezmiennych przyjaciół – słowa Johna Henry’ego kardynała Newmana, znanego angielskiego filozofa, teologa i nauczyciela akademickiego, są zarazem streszczeniem wielkiego pomysłu na życie uniwersyteckie. To bardzo ważne i paradoksalnie świeże słowa, zwłaszcza w naszych czasach. Dziękuję zatem moim przyjaciołom, szczególnie tym z Czech University of Life Science, za wszystko. I zapewniam, że największe projekty są dopiero przed nami.
Czeski Uniwersytet Przyrodniczy w Pradze to uczelnia, która może poszczycić się ponad 110-letnią tradycją. Obecnie kształci ponad 18 tys. studentów (z czego co dziesiąty pochodzi z zagranicy). Uniwersytet składa się z 6 wydziałów (Ekonomii i Zarządzania, Agrobiologii, Żywności i Zasobów Naturalnych, Inżynierii, Leśnictwa i Technologii Drewna, Nauk o Środowisku, Rolnictwa Tropikalnego) oraz Instytutu Edukacji i Komunikacji.
źródło: www.skylark.up.poznan.pl
Pięknie!
Zasłużone! Czekam aż Polskie uczelnie pójdą w ślady a tymczasem dobrego świętowania! No i samych takich przyjaciół, bez których to życie nie ma smaku!