Aktualności
Życie akademickie
19 Października
Źródło: Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie
Opublikowano: 2023-10-19

Rektor UP w Lublinie doktorem honoris causa Gruzińskiego Uniwersytetu Technicznego

Prof. Krzysztof Kowalczyk, rektor Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie, otrzymał tytuł doktora honoris causa Gruzińskiego Uniwersytetu Technicznego w Tbilisi. Uroczystość odbyła się 11 października.

Najwyższą godność akademicką przyznano rektorowi UPL za jego wkład w dotychczasową współpracę między obiema uczelniami oraz wspieranie gruzińskich studentów na forum międzynarodowym.

Prof. Krzysztof Kowalczyk jest rektorem Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie od 2020 roku. Wcześniej był dyrektorem Instytutu Genetyki, Hodowli i Biotechnologii Roślin oraz dziekanem Wydziału Agrobioinżynierii na tej uczelni. Zajmuje się głównie zagadnieniami związanymi z odpornością pszenicy i owsa na mączniaka prawdziwego i rdze, identyfikacją i wykorzystaniem markerów molekularnych w badaniach roślin zbożowych oraz analizą ekspresji wybranych genów roślin użytkowych i modelowych indukowanych pod wypływem stresów, a także opracowywaniem markerów DNA przydatnych w selekcji roślin rolniczych.

Należy do European Wheat Aneuploid Cooperative, Polskiego Towarzystwa Genetycznego i Lubelskiego Towarzystwa Naukowego. Przez dwie kadencje był członkiem Komitetu Fizjologii, Genetyki i Hodowli Roślin PAN.

Początki Gruzińskiego Uniwersytetu Technicznego sięgają 1922 roku, kiedy to powołano Wydział Politechniczny na Tbiliskim Uniwersytecie Państwowym. W 1990 roku rozpoczął działalność jako samodzielna jednostka szkolnictwa wyższego, przyjmując obecną nazwę. W jego skład wchodzi 13 wydziałów (m.in. Wydział Technologii Chemicznej i Metalurgii, Wydział Nauk Przyrodniczych i Inżynierii Biosystemów czy Wydział Górnictwa i Geologii).

MK, źródło: UPL

Dyskusja (0 komentarzy)