Aktualności
Życie akademickie
13 Marca
Opublikowano: 2023-03-13

W przyszłym tygodniu Festiwal Nauki Akademii WSB

Czy zielony transport jest aż tak bardzo zielony? Jak może wyglądać świat napędzany wodorem? Czym jest BHP mózgu i czy sztuczna inteligencja przejmie kontrolę nad światem? Odpowiedzi między innymi na te pytania będzie można poznać podczas 19. Festiwalu Nauki Akademii WSB w Dąbrowie Górniczej. Tegoroczna edycja odbędzie się w dniach 20–25 marca, a w programie blisko 100 godzin spotkań, wykładów i warsztatów.

Festiwal Nauki Akademii WSB to cykliczne wydarzenie, którego głównym celem jest popularyzowanie nauki. Przybliża uczestnikom tematykę prowadzonych przez uczelnię badań naukowych, przedstawiając je w możliwie zrozumiałej, atrakcyjnej formie, sprzyjającej rozbudzeniu ciekawości świata i radości jego poznania. Podczas imprezy odbywają się liczne spotkania z przedstawicielami Akademii WSB oraz zaproszonymi gośćmi ze świata nauki, kultury i biznesu. W poprzednich edycjach wzięło udział ponad 250 tys. osób. Festiwal wpisuje się w koncepcję promocji przez uczelnię idei kształcenia ustawicznego, zachęcającej do zdobywania wiedzy przez całe życie.

Festiwal Nauki Akademii WSB udowadnia, że na naukę zawsze jest dobry czas! Program został przygotowany w taki sposób, aby pozwalał na obcowanie z nauką wszystkim uczestnikom, bez względu na wiek. Każdego roku dokładamy starań, aby program był jeszcze bogatszy i bardziej interesujący niż w latach poprzednich i miał wymiar międzynarodowy. Stawiamy na różnorodność, ciekawych gości z kraju i zagranicy oraz pokazywanie nauki z wielu stron – przekonuje dr hab. Zdzisława Dacko-Pikiewicz, rektor Akademii WSB.

Tegoroczna edycja Festiwalu Nauki Akademii WSB została podzielona na pięć obszarów tematycznych: Womenleaders, Scenariusze przyszłości, Zielony świat – zrównoważony rozwój, Work-life integrity, Cyfrowa transformacja.

W trakcie trwania Festiwalu odbędą się wykłady, warsztaty, laboratoria, pokazy, debaty, dyskusje panelowe prowadzone przez wybitnych naukowców i ekspertów z kraju i zagranicy. Wydarzenia w ramach Festiwalu Nauki odbędą się stacjonarnie w Akademii WSB w Dąbrowie Górniczej oraz w Wydziałach Zamiejscowych uczelni w Cieszynie, Olkuszu, Krakowie i Żywcu, a także w Młodzieżowym Ośrodku Pracy Twórczej i Pałacu Kultury Zagłębia w Dąbrowie Górniczej.

Pierwszy dzień Festiwalu poświęcony będzie kobietom-liderkom. Magdalena Kieferling powie, czym jest pewność siebie w komunikacji i jak można wygrać na własnej autentyczności. Senator Beata Małecka–Libera przedstawi stereotypy związane z kobietami w polityce, a prof. dr hab. Mirosława Nowak-Dziemianowicz spróbuje znaleźć odpowiedź na pytanie, jak kobiety mogą zdobyć szczęście, jak je rozwijać i przede wszystkim, jak go nigdy nie stracić.

Podczas dnia poświęconego scenariuszom przyszłości uczestnicy dowiedzą się, czym jest inżynieria biomedyczna i jak nowoczesna technika może pomagać lekarzom, o czym opowie Krzysztof Mędrala, CEO firmy MedApp. Bohumil Horak pokaże, jak może wyglądać świat napędzany wodorem i zaprezentuje uczestnikom samochód wodorowy. Tego samego dnia Tomasz Sernicki z firmy DrimRobotics powie czy roboty zastąpią ludzi i zaprosi na pokaz robotów Universal Robots.

Trzeci dzień Festiwalu poświęcony będzie zrównoważonemu rozwojowi. Tego dnia dr Agnieszka Sobol opowie, jakie są kierunki rozwoju miast w obliczu wyzwań i zmian klimatu, a studentka Akademii WSB Kamila Ciszewska uświadomi uczestników, czym jest kryzys klimatyczny, greenwashing i jakie są aktualne nastroje klimatyczne wśród młodzieży. Z kolei dr Jacek Karcz powie, czy zielony transport jest aż tak bardzo zielony, jak nam się wydaje, a dr Grzegorz Kinelski postara się uświadomić uczestników, że smart city to nie tylko technologie. Wykładom i pokazom tego dnia będzie towarzyszyła wystawa fotografii Radosława Kaźmierczaka „Zielone miasta”.

Jednym z motywów przewodnich podczas Festiwalu będzie work-life integrity. Prof. Jerzy Bralczyk zaprezentuje, czym jest sztuka mówienia i jak mówić do innych tak, aby nas słuchali. Z kolei dr Marta Czerwiec i lek. med. Małgorzata Bora powiedzą, czym jest BHP mózgu i jak dbać o sprawność umysłu na co dzień. Były sędzia, Jarosław Gwizdak, spróbuje znaleźć odpowiedź na pytanie, jak być prawnikiem w czasach kryzysów, a dr Anna Syrek-Kosowska powie, czym jest DOBRO-stan i jak zadbać o siebie w świecie do BANI. Adam Szaja, autor bloga smakksiazki.pl, porozmawia z Mariuszem Szczygłem o tym, ile fikcji jest w reportażach.

Wśród tematów poruszanych podczas Festiwalu będzie też cyfrowa transformacja. Dr hab. Marcin Lis zastanowi się, czy sztuczna inteligencja przejmie kontrolę nad światem, a dr inż. Karol Jędrasiak zaprezentuje możliwości wykorzystania wirtualnej rzeczywistości w nauce i praktyce. Rok 2023 został ogłoszony rokiem Wisławy Szymborskiej, dlatego też w dniu poświęconemu transformacji cyfrowej dr hab. Michał Rusinek spróbuje odpowiedzieć na pytanie, czy w XXI wieku potrzebujemy poezji.

Wydarzenie zostało objęte patronatem honorowym Ministerstwa Edukacji i Nauki, Polskiej Akademii Nauk, Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, Ośrodka Rozwoju Edukacji, Marszałka Województwa Śląskiego oraz Prezydenta Miasta Dąbrowa Górnicza.

Więcej informacji i szczegółowy program na stronie internetowej wydarzenia.

MK

Dyskusja (0 komentarzy)