Aktualności
Życie akademickie
23 Listopada
Opublikowano: 2022-11-23

Wyłoniono stypendystów programu Ulam NAWA

Włochy, Brazylia, USA, Chiny, Grecja – to tylko kilka wybranych państw, których obywatele rozpoczną badania na polskich uczelniach w ramach programu stypendialnego Ulam NAWA.

Program Ulam NAWA pozwala na przyjazdy do Polski naukowców posiadających co najmniej stopień naukowy doktora, którzy wzmocnić mają potencjał polskich jednostek i włączą się w prowadzone w nich działalności naukowe, przede wszystkim projekty badawcze i dydaktykę. W ramach programu możliwe są przyjazdy, których celem jest: prowadzenie badań naukowych, odbycie stażu podoktorskiego i pozyskanie materiałów do badań lub publikacji naukowej. Jako uzupełnienie, przyjazd może również obejmować prowadzenie zajęć dydaktycznych.

W tym roku Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej prowadziła nabór do jednego ze swoich flagowych programów już po raz czwarty. Nadesłano 173 aplikacje, spośród których wybrano 42 naukowców. Swoje pobyty naukowe na polskich uczelniach i w instytutach naukowo-badawczych rozpoczną od stycznia.

W gronie laureatów zaleźli się badacze z 18 państw. Najliczniej reprezentowane są Indie (10), Ukraina, Pakistan (po 5) oraz Włochy (4). Stypendyści przyjadą też m.in. z USA, Wietnamu, Grecji, Brazylii czy Nigerii. Gros stypendiów przyznano w obszarze nauk inżynieryjnych i technicznych (20). Ponadto 12 w naukach przyrodniczych, 4 w naukach społecznych, 3 w naukach rolniczych, 2 w naukach humanistycznych oraz jedno w naukach medycznych i naukach o zdrowiu.

Swoje projekty naukowo-badawcze, stypendyści będą realizować w 28 jednostkach zlokalizowanych w 10 polskich miastach: Gdańsku, Toruniu, Poznaniu, Łodzi, Wrocławiu, Opolu, Dąbrowie Górniczej, Krakowie, Lublinie i Warszawie.

Patron programu, Stanisław Marcin Ulam, był wybitnym polskim matematykiem. Doktorat obronił w 1933 roku na Politechnice Lwowskiej. Był członkiem znanej na całym świecie lwowskiej szkoły matematycznej i współautorem Księgi Szkockiej. Tuż przed wybuchem II wojny światowej udał się do Stanów Zjednoczonych, aby dołączyć do Institute for Advanced Study w Princeton. Pracował na wielu amerykańskich uniwersytetach jako profesor, w tym na należącym do Bluszczowej Ligi Uniwersytecie Colorado Boulder oraz na Uniwersytecie Wisconsin i Uniwersytecie Stanowym Florydy.

MK, źródło: NAWA

Wyniki naboru Ulam NAWA

Dyskusja (0 komentarzy)