Prof. Krzysztof Ruchniewicz, dyrektor Centrum Studiów Niemieckich i Europejskich im. Willy’ego Brandta Uniwersytetu Wrocławskiego, otrzymał z rąk premiera Saksonii medal upamiętniający 30 rocznicę Pokojowej Rewolucji i Zjednoczenia Niemiec.
To inicjatywa saksońskiego szefa rządu Michaela Kretschmera, który zwrócił się do powiatów tego niemieckiego landu i władz takich miast, jak Lipsk, Drezno czy Chemnitz, z prośbą o wskazanie osób zasługujących na uhonorowanie. Tak powstała lista 220 wyróżnionych, którzy wnieśli szczególne zasługi w proces zrastania się Niemiec Wschodnich i Zachodnich oraz odbudowę Wolnego Państwa Saksonia.
Pierwotny plan zakładał, że medale zostaną wręczone podczas wielkiej uroczystości rocznicowej. Z powodu pandemii zostały zrewidowane, a większość medali wraz z listem premiera przekazano drogą listową. Prof. Krzysztofa Ruchniewicza wyróżniono za szczególne zasługi dla relacji polsko-niemieckich i zaangażowanie obywatelskie.
Od wielu lat współpracuje z uniwersytetami w Dreźnie i Lipsku. Zasiadał w radzie naukowej Hannah-Adrendt-Institut w Dreźnie. Uczestniczył w licznych projektach naukowych i edukacyjnych z różnymi partnerami z Saksonii. Jest współwydawcą czasopisma popularnonaukowego o Śląsku – „Silesia Nova”, które ukazuje się w Dreźnie w Neisse Verlag. W tym wydawnictwie ukazały się także jego publikacje. O zainteresowaniu publikacjami prof. Ruchniewicza świadczy włączenie niektórych z nich do programu wydawniczego Centrali Krajowej Kształcenia Politycznego (Sächsische Landeszentrale für Politische Bildung). Wrocławski historyk blisko współpracuje również z przedstawicielstwem landu Saksonia we Wrocławiu. Pełni funkcję dyrektora Centrum Studiów Niemieckich i Europejskich im. Willy’ego Brandta Uniwersytetu Wrocławskiego,
Medal, wykonany z miśnieńskiej porcelany, powstał na zlecenie Saksońskiej Kancelarii Państwowej, a zaprojektował go Stefan Garzareck-Todorow z Państwowej Manufaktury Porcelany w Miśni.
Tomasz Sikora, źródło: UWr