Aktualności
Badania
29 Sierpnia
Źródło: Getty Images
Opublikowano: 2024-08-29

Naukowcy z Łukasiewicz – ŁIT opracowali obuwie dla cukrzyków

Aktywne obuwie terapeutyczne przeznaczone dla pacjentów z zespołem stopy cukrzycowej opracowali naukowcy z Sieci Badawczej Łukasiewicz – Łódzkiego Instytutu Technologicznego. Produkt niebawem będzie dostępny na rynku.

Cukrzyca należy do grupy chorób cywilizacyjnych. Charakteryzuje się podwyższonym stężeniem cukru we krwi. Szacuje się, że co 11 dorosły na świecie choruje na cukrzycę, w Polsce diagnozę taką usłyszało już 3,1 mln osób (prawie 8% populacji). Z szacunków Międzynarodowej Federacji Diabetologicznej wynika, że pod koniec kolejnej dekady liczba ta przekroczy 4 mln. Specjaliści zwracają uwagę, że cukrzyca powoduje bardzo groźne powikłania, takie jak choroby serca i układu krążenia, choroby nerek, nadciśnienie tętnicze czy ślepota. Do tego katalogu należy również dodać tzw. zespół stopy cukrzycowej, czyli infekcje, a nawet destrukcję tkanek głębokich, w połączeniu z zaburzeniami neurologicznymi w obrębie stóp. Ogranicza to w dużej mierze aktywność fizyczną osób dotkniętych tym powikłaniem. Jego leczenie jest bardzo trudne ze względu na występujące u chorego zaburzenia czucia, w tym brak bólu, które prowadzą do powstawania trudno gojących się ran. To z kolei może prowadzić do martwicy tkanek i w konsekwencji wymusić konieczności amputacji palców, stopy lub nawet całej kończyny dolnej.

W ostatnich latach dokonał się postęp technologiczny w zakresie rozwiązań umożliwiających zmiany w leczeniu i monitorowaniu tej choroby. Jedno z nich opracowali naukowcy z Sieci Badawczej Łukasiewicz – Łódzkiego Instytutu Technologicznego we współpracy ze specjalistami z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. To aktywne obuwie terapeutyczne przeznaczone dla pacjentów z zespołem stopy cukrzycowej.

Zespół stopy cukrzycowej jest bardzo niebezpiecznym powikłaniem, które ogranicza aktywność zawodową osób nim dotkniętych, a niewłaściwie leczone lub w porę nierozpoznane może doprowadzić do amputacji. Dlatego też zasadniczym celem projektu jest ograniczenie następstw choroby, tj. postępującej niepełnosprawności oraz związanej z nią wymuszonej absencji zawodowej, a także wzrost świadomości społecznej w tym zakresie – tłumaczy dr hab. inż. Katarzyna Ławińska, dyrektor Centrum Materiałów  Obuwniczych, Produktów Barwionych i Spożywczych w Łukasiewicz – ŁIT.

Dodaje, że dzięki odpowiedniemu obuwiu terapeutycznemu można by uniknąć więcej niż połowy z tych amputacji.

Innowacyjne obuwie wspomoże chorych

W ramach projektu zespół Łukasiewicz – ŁIT przygotował prototypowe rozwiązanie terapeutyczne w postaci obuwia dla osób ze zdiagnozowanym zespołem stopy cukrzycowej z zaimplementowaną technologią elektromagnetycznej terapii ran tzw. CoPTheN (Comprehensive Physical THErapy for Neuropathy).

Nasze obuwie wykorzystuje specjalne wkładki podeszwowe, w których zostały zamontowane zminiaturyzowane emitery pola elektromagnetycznego i ultradźwięków. Dzięki temu udało się osiągnąć potwierdzony badaniami efekt przyspieszenia gojenia się ran, w szczególności ran tkanki łącznej – opisuje prof. Ireneusz Majsterek, kierownik merytoryczny projektu.

Zastosowanie tej technologii daje też inne pozytywne efekty: zwiększa przepływ krwi, pooprawia krążenie, a więc prowadzi do szybszej regeneracji, działa także przeciwobrzękowo i antyzapalnie. Kluczowym elementem całego układu terapeutycznego jest elektroniczny, programowalny sterownik. Umożliwia on zastosowanie terapii dostosowanej do aktywności zawodowej danego pacjenta w trakcie codziennego funkcjonowania.

Urządzenie posiada powszechnie stosowany w smartfonach port USB-C, dzięki czemu możemy prosto i szybko zaprogramować odpowiedni program terapeutyczny, w tym jego całkowity czas trwania, długość poszczególnych impulsów elektromagnetycznych/ultradźwiękowych, ich intensywność, częstotliwość. Programy można dostosować w zależności od potrzeb chorego – podkreśla lek. Mateusz Siwak, główny wykonawca prac badawczo-rozwojowych w projekcie.

Projekt niebawem trafi na rynek

Realizacja projektu właśnie dobiega końca. Wynalazek zostanie zgłoszony do polskiego, jak i europejskiego urzędu patentowego. Kolejnym krokiem będzie nawiązanie współpracy z partnerami biznesowymi, dzięki czemu gotowy produkt trafi na rynek.

Łukasiewicz – ŁIT jako jedna z niewielu jednostek badawczych w Polsce i w Europie podjął wyzwanie stworzenia obuwia z aktywnym systemem terapeutycznym w ramach walki z cukrzycą jako chorobą cywilizacyjną. Dzięki naszemu obuwiu chcemy umożliwić osobom z zespołem stopy cukrzycowej aktywne życie bez ryzyka amputacji – podsumowuje dr hab. inż. Renata Żyłła, dyrektor instytutu.

AST, źródło: Ł–ŁIT

Dyskusja (0 komentarzy)