Ruszyła druga edycja Women’s Energy in Transition – Polish Edition! Na studentki polskich uczelni, które zamierzają rozwijać karierę w sektorze energetycznym, czekają nagrody pieniężne i staże. Zgłoszenia przyjmowane są do 15 grudnia.
Program Women’s Energy in Transition realizowany jest przez firmę Dalkia Polska, działającą w obszarze usług energetycznych, we współpracy z trzema uczelniami technicznymi: Politechniką Warszawską, Akademią Górniczo-Hutniczą w Krakowie i Politechniką Śląską. Jego adresatkami są studentki i absolwentki kierunków związanych z energetyką, które w swoich pracach dyplomowych podjęły temat transformacji energetycznej. Polska edycja programu organizowana jest po raz drugi.
Celem programu jest wspieranie kobiecych talentów w sektorze energetycznym, który jest jednym z bardziej zmaskulinizowanych obszarów gospodarki. Dzięki programowi Women’s Energy in Transition – Polish Edition możemy towarzyszyć kobietom na początku ich zawodowej drogi. W walce z postępującymi zmianami klimatu to właśnie działania w obszarze zrównoważonej energii staną się kluczowe, by zatrzymać proces globalnego ocieplenia. Żeby tego dokonać, potrzebujemy różnorodnych perspektyw i inkluzywnego zespołu specjalistek i specjalistów – podkreśla Ewa Gałecka, kierowniczka ds. komunikacji i PR Dalkii Polska.
Dane dotyczące reprezentacji kobiet w sektorze energetycznym nie napawają optymizmem. Według statystyk
Międzynarodowej Agencji Energetycznej (IEA), Międzynarodowej Agencji Energii Odnawialnej (IRENA) oraz World
Economic Forum, kobiety zajmują jedynie 22% wszystkich miejsc pracy w branży energetycznej. Stanowiska
menedżerskie obejmuje w tej chwili zaledwie 14% pań. Z kolei posady wymagające wykształcenia inżynierskiego
bądź menedżerskiego w aż 72% przypadają mężczyznom. Osiągnięcie pełnego parytetu zajmie… 132 lata.
Jednocześnie to energetyka będzie w najbliższych latach jedną z najbardziej dynamicznie rozwijających się branż.
Według raportu IEA zatrudnienie w sektorze czystej energii będzie stale rosło. W scenariuszu zakładającym
osiągnięcie do 2050 roku zerowej emisji netto powstać ma 14 mln nowych miejsc pracy w sektorze OZE do 2030
roku, kolejne 16 mln osób przejdzie na nowe stanowiska związane z czystą energią.
Kobiety w zawodach technicznych i naukowych sprawdzają się równie dobrze, jak mężczyźni, a ich praca w przemyśle łamie krzywdzące stereotypy. Zatem jeżeli kobiety mają chęć podjęcia pracy w tych obszarach, powinny móc się realizować i rozwijać – przekonuje Wiktoria Kapuścik, laureatka I miejsca w I edycji programu.
Właśnie wystartowała jego druga odsłona. Absolwentki lub studentki ostatniego roku mogą zgłosić swoją pracę licencjacką, inżynierską lub magisterską, której obrona przypada w okresie od 1 stycznia 2022 r. do 30 października 2023 r. Prace oceniane będą w czterech kategoriach: zgodność z tematem, innowacyjność, możliwość wdrożenia i motywacja. Termin przyjmowania zgłoszeń mija 15 grudnia.
Nazwiska laureatek poznamy podczas uroczystej gali zaplanowanej na marzec 2024 r. Do wygrania są nagrody pieniężne oraz możliwość odbycia stażu w jednej ze spółek z Grupy Dalkia w Polsce w Warszawie lub Katowicach. Szczegółowe informacje o programie oraz formularz zgłoszeniowy dostępne są na stronie internetowej organizatora konkursu.
MK