15 wybitnych ekspertów z uznanych zagranicznych ośrodków akademickich weźmie udział w wyborze polskich uczelni badawczych. Minister nauki i szkolnictwa wyższego powołał właśnie międzynarodowy zespół do spraw oceny wniosków w pierwszym konkursie „Inicjatywa doskonałości – uczelnia badawcza”.
Program ma na celu wyłonienie grupy uczelni, które w przyszłości osiągną status uczelni badawczej i będą skutecznie konkurować z najlepszymi uczelniami i instytutami na świecie. Podmioty wyłonione w konkursie będą w okresie od 2020 do 2026 roku otrzymywać corocznie zwiększenie subwencji w wysokości 10% subwencji uzyskanej w 2019 roku.
Przedstawione przez uczelnie wnioski konkursowe zawierające m.in. plany dotyczące podniesienia poziomu badań naukowych oraz jakości kształcenia, których realizacja przyczyni się do podniesienia międzynarodowego znaczenia działalności uczelni, oceni zespół, który został właśnie powołany. Tworzy go 15 wybitnych zagranicznych ekspertów, wśród których znajdują się osoby pełniące obecnie lub w przeszłości funkcję rektorów, prezydentów lub prorektorów czołowych uczelni europejskich m.in. w Getyndze, Amsterdamie, Aarhus, Manchesterze czy Southampton. Członkami zespołu są również naukowcy, cieszący się autorytetem w międzynarodowym środowisku. Dobór ekspertów uwzględnia przedstawicieli każdej dziedziny nauki.
Ponadto w zespole znajdują się osoby, które:
Członkowie zespołu mają doświadczenie w pracy w instytucjach z różnych krajów m.in. Niemiec, Anglii, Francji, Hiszpanii, krajów Beneluksu, krajów skandynawskich, Szwajcarii czy Węgier. Pracami zespołu będzie kierował prof. Lauritz Holm-Nielsen, który był współautorem raportu Poland’s Higher Education and Science System przygotowanego w 2017 r. w ramach programu Komisji Europejskiej Horizon 2020 Policy Support Facility.
Członkowie zespołu:
Źródło: MNiSW