Aktualności
Konkursy
25 Maja
Opublikowano: 2024-05-25

W Warszawie wręczono Studenckie Noble

Podczas finałowej gali w Warszawie rozdano Studenckie Noble. Każdy z dziewięciorga laureatów reprezentujących różne obszary nauki i sztuki otrzymał w nagrodę 5 tys. zł. Przyznano również specjalną nagrodę za odpowiedzialne zarządzanie zasobami. 

Konkurs Studencki Nobel organizowany jest od 2009 r. przez Niezależne Zrzeszenie Studentów. Jego celem jest wyróżnienie studentów o wybitnych osiągnięciach w nauce, sferze artystycznej czy działalności społecznej. Laureaci wybierani są na podstawie kryteriów, wśród których znajdują się m.in.: oceny ze studiów, aktywność naukowa, społeczna oraz artystyczna, współpraca z czasopismami naukowymi oraz działalność w samorządzie studenckim i organizacjach studenckich. W konkursie mogą udział brać zarówno studenci uczelni publicznych, jak i niepublicznych,  kształcący się na studiach licencjackich, magisterskich, inżynierskich, uzupełniających magisterskich lub jednolitych magisterskich.

Gala tegorocznej, XV edycji odbyła się 25 maja w Przestrzeniach Bruna w Warszawie. Statuetki odebrali:

  • Dziennikarstwo i literatura – Anna Ronewicz, studentka II roku studiów II stopnia na kierunkach filologia angielska i filologia romańska na Uniwersytecie Szczecińskim;
  • Nauki społeczne – Kacper Rosner-Leszczyński, Uniwersytet Wrocławski

Student historii w Instytucie Historycznym Uniwersytetu Wrocławskiego, wcześniej studiował również na Università di Catania (Włochy). Stypendysta Ministra Edukacji i Nauki (2023) oraz Ministra Nauki (2024) za znaczące osiągnięcia naukowe. Dwukrotny laureat grantu „Młody Badacz” UWr. Brał udział w kilkudziesięciu krajowych i zagranicznych konferencjach naukowych, m.in. w Stanach Zjednoczonych (Central Connecticut State University). Był badaczem wizytującym w Centrum Badań Historycznych Polskiej Akademii Nauk w Berlinie. Jego zainteresowania to: historia medycyny, dzieje Dolnego Śląska w XX wieku i szeroko pojmowana historia społeczna. Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Historii Nauk Medycznych.

  • Medycyna i farmacja – Nicol Zielinska, Uniwersytet Medyczny w Łodzi

Studentka VI roku na kierunku kierunku lekarskim na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi. Na co dzień zajmuje się badaniem zmienności morfologicznych w ludzkim organizmie. Jest przewodniczącą Koła Naukowego Anatomii Klinicznej działającego przy Zakładzie Preparatyki Anatomicznej i Donacji. Występowała wielokrotnie na konferencjach międzynarodowych, była na stażu naukowym w Hiszpanii. W ub.r. otrzymała Laur Medyczny im. Doktora Wacława Mayzla, honorowe wyróżnienie Wydziału V Nauk Medycznych PAN dla studentów pracujących naukowo, za cykl 7 prac pt. „Zmienności morfologiczne w obrębie kończyny górnej, ich znaczenie kliniczne wykorzystywane w ortopedii”. W 2021 r. odebrała nagrodę Pro Juvenes w kategorii „Student Naukowiec”.

  • Działalność społeczna – Paulina Kalman, Warszawski Uniwersytet Medyczny

Studentka V roku medycyny na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. Stoi na czele Studenckiego OnkoForum (SOF), którego celem jest promocja onkologii wśród adeptów medycyny. Jedną z najważniejszych inicjatyw SOF jest konferencja naukowa, której trzecia edycja odbywa się w ten weekend w Narodowym Instytucie Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie – Państwowym Instytucie Badawczym. Jest przewodniczącą SKN „Kindley” działającego przy Klinice Chirurgii Ogólnej i Transplantacyjnej WUM.

  • Fizyka i astronomia – Bartosz Niewelt, Uniwersytet Warszawski

Student fizyki na Uniwersytecie Warszawskim. Jest przewodniczącym Koła Naukowego Optyki i Fotoniki działającego na Wydziale Fizyki. Należy do zespołu dr. hab. Michała Parniaka, kierującego Laboratorium Urządzeń Kwantowo-Optycznych w Centrum Nowych Technologii UW. W ubiegłym roku był współautorem artykułu w Physical Review Letters, w którym zaproponowano innowacyjną metodę pozwalającą na dokonywanie cząstkowej transformaty Fouriera impulsów optycznych za pomocą pamięci kwantowej. Polski zespół jako pierwszy na świecie przedstawił doświadczalną implementację wspomnianej transformacji w tego typu układach. Jest jednym z dwóch studentów z Polski, którzy otrzymali międzynarodowe stypendium SPIE Optics and Photonics Scholarship przyznawane za osiągnięcia naukowe wnoszące znaczący wkład w optykę i nauki fotoniczne.

  • Nauki techniczne – Julia Wilk, Politechnika Warszawska

Studentka robotyki i automatyki na Wydziale Mechanicznym Energetyki i Lotnictwa Politechniki Warszawskiej. Oprócz studiów pracuje w Sieci Badawczej Łukasiewicz – Przemysłowym Instytucie Automatyki i Pomiarów PIAP. Jest laureatką II edycji konkursu „Talenty Jutra” dla młodych badaczy, naukowców i wynalazców, którzy mogą zmienić oblicze polskiej nauki. W lutym znalazła się na liście „24 na 2024” czasopisma „Forbes Women” – zestawieniu Polek, które szczególnie warto obserwować w tym roku. Zdobyła dwukrotnie główną nagrodę w ogólnopolskim konkursie „Student-Wynalazca”: za projekt domowego systemu wykorzystującego sieci neuronowe do monitoringu czynności życiowych noworodków (złoty medal na Międzynarodowej Wystawie Wynalazków w Genewie) oraz za projekt egzoszkieletu rehabilitacyjnego wspierającego ruchy stawu barkowego i wszystkie ruchy stawu łokciowego, by pacjent mógł samodzielnie ćwiczyć w warunkach domowych, bez konieczności wsparcia fizjoterapeuty.

  • Sztuka – Sylwia Orzechowska, Akademia Muzyczna im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu

Studentka I roku studiów II stopnia w klasie fortepianu prof. Anny Organiszczak w Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu. Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W marcu została laureatką II Nagrody na IV International Gloria Artis Music Competition w Wiedniu. Kilka miesięcy wcześniej otrzymała również II Nagrodę na International Piano Competition „Ad libitum” w Warszawie.

  • Nauki przyrodnicze i energetyka – Milena Patan, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu

Studentka IV roku biologii ogólnej na Wydziale Biologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Stoi na czele Koła Naukowego Przyrodników UAM, jednego z najstarszych w Polsce (zostało założone w 1921 roku). Ukończyła kurs dyplomowy I stopnia Stowarzyszenia Behawiorystów i Trenerów COAPE.

  • Nauki ekonomiczne – Natalia Hawro, Politechnika Rzeszowska im. Ignacego Łukasiewicza

Studentka II roku studiów II stopnia na kierunku finanse i rachunkowość na Wydziale Zarządzania Politechniki Rzeszowskiej. Trzykrotna stypendystka Ministra Nauki. Jest prezesem Koła Naukowego Ubezpieczeń PRz. Była w zespole Politechniki Rzeszowskiej, który w 2022 roku zajął 2 miejsce w X edycji konkursu FINSIM Liga Akademicka organizowanego przez Warszawski Instytut Bankowości.

W tegorocznym konkursie, podobnie jak w poprzedniej edycji, przyznano też nagrodę specjalną, związaną z działaniami 3W (woda-wodór-węgiel), dotyczącymi odpowiedzialnego zarządzania zasobami, jakimi dysponujemy, w celu aktywizacji społeczeństwa, biznesu, świata nauki i administracji państwowej na rzecz zrównoważonego rozwoju gospodarki. Otrzymała ją Patrycja Grabowska z Wydziału Chemii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. W ub.r. zajęła pierwsze miejsce w konkursie na najlepsze prace poświęcone innowacyjnemu wykorzystaniu wody, wodoru i węgla. Jej praca licencjacka „Materiały hybrydowe zawierające tlenek prazeodymu jako efektywnie działające katalizatory procesu otrzymywania zielonego wodoru” została przygotowana w Zespole Technologii Wodorowych i Magazynowania Energii w Katedrze Chemii Materiałów, Adsorpcji i Katalizy UMK.

Każdy z laureatów otrzymał nagrodę w wysokości 5 tys. zł ufundowaną przez Bank Gospodarstwa Krajowego.

MK

Dyskusja (1 komentarz)
  • ~Pozdrawiam 25.05.2024 22:12

    Konkurs fajny chociaż dyskusyjne jest to że laureatem zostaje osoba która ma 3 publikacje a inni po np 20 z danej kategorii. Moim zdaniem całkowicie do poprawy w kontekście oceny oraz powinien być jakiś raport czemu ta osoba była najlepsza a nie „bo tak”.