Aktualności
Konkursy
24 Października
Opublikowano: 2022-10-24

Wybrano najlepsze projekty kół naukowych

Podczas Gali Środowiska Studenckiego, która odbyła się 22 października w Politechnice Wrocławskiej, poznaliśmy najlepsze projekty kół naukowych realizowane na uczelniach technicznych. 

Konkurs Kół Naukowych KOKON, organizowany przez Forum Uczelni Technicznych, skierowany jest do członków i opiekunów studenckich kół naukowych, a jego cel to promocja i popularyzacja działalności kół naukowych oraz wyłonienie najlepszych tworzonych przez nie projektów. Zwycięzców w siedmiu kategoriach wybierano w głosowaniu internetowym spośród 45 zgłoszonych projektów. Oto zwycięzcy:

  • Badania naukowe – Roślinna alternatywa serów dojrzewających z udziałem pleśni jako innowacja wśród analogów nabiału, Koło Naukowe Biotechnologów KN Biotech (Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego)

Stworzono roślinną alternatywę sera długodojrzewającego typu camembert jak najlepiej odzwierciedlającego smak, strukturę i właściwości odżywcze jego mlecznego oryginału. Bazę stanowią wysokobiałkowe surowce (orzechy, strączki bądź izolaty białek roślinnych), do których dodane zostały wyselekcjonowane gatunki bakterii fermentacji mlekowej zapewniające odpowiednio głęboki, wyrazisty, lekko kwaśny smak, oraz grzyby pleśniowe odpowiedzialne za charakterystyczny biały nalot na serach dojrzewających z udziałem pleśni. Dodatkowo przeprowadzono fortyfikację roślinnych analogów wapniem celem minimalizacji ryzyka niedoborów tego pierwiastka u konsumentów sięjących po produkty roślinne.

  •   Edukacja – Warsztaty architektoniczno-konserwatorskie „Zamki i ich Cienie”, Koło Naukowe Historii Architektury ArcHist (Politechnika Wrocławska)

Podczas lipcowych zajęć na Zamku Książ w Wałbrzychu studenci inwentaryzowali Salę Krzywą, werandę, piwnice, a także Stary Książ. Pracowali również nad projektem rekonstrukcji werandy oraz zagospodarowania piątej kondygnacji zamku. Wykonywali pomiary tachimetrem i fotoskany oraz skany laserowe, a także rysowali rozwarstwienia chronologiczne zabytkowej tkanki.

  • Projekt inżynierski – Kalman Autonomiczny Łazik Planetarny, Koło Naukowe AGH Space System (Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie)

Łazik został stworzony z myślą o konieczności pokonywania trudnych marsjańskich terenów i badania próbek gleby w celu poszukiwania śladów życia. Jego systemy są przystosowane do asystowania astronaucie przy serwisowaniu bazy, wykonywaniu misji zwiadowczych oraz prowadzeniu badań naukowych. Jedną z kluczowych funkcjonalności jest autonomiczna nawigacja, umożliwiająca samodzielne poruszanie się łazika nawet w nieznanym wcześniej terenie. Kilka tygodni temu Kalman wygrał zawody European Rover Challenge w Kielcach.

  • Innowacja i nowe technologie w ekologii i ochronie środowiska – Turbina wiatrowa z układem generatorów o różnej charakterystyce, Studenckie Koło Naukowe Eko-Energia (Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie)

Projekt wykorzystuje układ trzech generatorów o różnych parametrach pracy. W zależności od panujących warunków wiatrowych, używany jest inny generator. Odpowiada za to oryginalny układ mechaniczny umożliwiający przełączanie pomiędzy wałami napędowymi. Dzięki temu rozwiązaniu wykorzystanie energii jest dużo szersze i efektywniejsze. Turbina posiada system regulacji ustawienia odpowiednio do kierunku wiatru, nowoczesny system monitorujący pracę, a także system bezpieczeństwa. Stworzono również specjalną aplikację, dzięki której możliwa jest bieżąca kontrola parametrów pracy.

  • Cyfryzacja – LARKFiD (Hackathon Open Gov Data oraz stworzenie innowacyjnych aplikacji z wykorzystaniem technologii GPU), Koło Naukowe Machine Learning (Politechnika Rzeszowska im. Ignacego Łukasiewicza)

W ramach tej inicjatywy zbudowano system informatyczny pozwalający na: zautomatyzowane zbieranie informacji z mediów (w tym Twittera i Facebooka), wyodrębnienie kluczowych z nich dla danej instytucji, automatyzację procesów z użyciem sztucznej inteligencji, wysyłanie powiadomień, przeszukiwanie bazy w przystępny sposób (filtrowanie z wykorzystaniem tagów, słów kluczowych i wyszukiwanie semantyczne).

  • Działania społeczne – SHS Styrofoam Housing System, Koło Naukowe Humanizacja Środowiska Miejskiego (Politechnika Wrocławska)

Reprezentanci Wydziału Architektury PWr we wrześniu przez trzy tygodnie, pod okiem słynnego japońskiego architekta Shigeru Bana, budowali prototyp budynku, który może służyć jako tymczasowe schronienie dla uchodźców, ale także – ze względu na swoją modułowość – biuro czy obiekt o innych przeznaczeniu. Powstał on w ramach systemu SNH (z ang. Styrofoam Housing System), który opiera się o prefabrykowane elementy, lekkie i niedrogie w produkcji, które następnie są ze sobą łączone w całość.

  • FUT Favourite – A[u]kcja Trzy Serca, Studenckie Koło Naukowe Komunikacji Marketingowej Brief, Politechnika Rzeszowska im. Ignacego Łukasiewicza

To charytatywny projekt, który polega na licytacji przedmiotów przez osoby rozpoznawalne w świecie muzyki, filmu, sportu, polityki czy biznesu. Środki uzyskane z aukcji są w całości przeznaczane na wsparcie chorych dzieci.

Forum Uczelni Technicznych to komisja branżowa dedykowana uczelniom technicznym, która współpracuje z Ministerstwem Edukacji Narodowej i Parlamentem Studentów Rzeczpospolitej Polski.

MK, źródło: FUT, PWr

Dyskusja (0 komentarzy)