Aktualności
Nagrody
17 Marca
Źródło: www.klub-fnp.pl
Opublikowano: 2024-03-17

Poznaliśmy finalistów konkursu o Nagrodę im. Artura Rojszczaka

Naukowcy z Uniwersytetu Jagiellońskiego i Politechniki Śląskiej powalczą w tym roku o Nagrodę im. Artura Rojszczaka. Zwycięzcę konkursu organizowanego przez Klub Stypendystów Fundacji na rzecz Nauki Polskiej poznamy w trzeci weekend maja. 

Nagroda im. Artura Rojszczaka jest indywidualną nagrodą pieniężną (5 tys. zł) przyznawaną młodym uczonym, którzy obronili pracę doktorską w ciągu ostatnich siedmiu lat od złożenia wniosku. Laureaci muszą wyróżniać się humanistyczną postawą, uczciwością i pasją naukową, osiągnięciami w pracy badawczej (w dowolnej dziedzinie), dydaktycznej lub społecznej, oraz umiejętnościami przekraczania granic swojej specjalizacji. Kandydatów do Nagrody zgłaszają członkowie Klubu na podstawie informacji własnych i przekazanych im przez środowisko naukowe. Zgłoszenia do XVIII edycji można było nadsyłać do 31 stycznia. Właśnie poznaliśmy trójkę finalistów tegorocznego konkursu. Do nagrody zostali nominowani:

  • astronom mgr Piotr Guzik z Obserwatorium Astronomicznego im. Mikołaja Kopernika na Wydziale Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego – za popularyzację zagadnień związanych z astronomią oraz działania na rzecz ochrony przyrody;
  • informatyk dr inż. Michał Kręcichwost z Katedry Informatyki Medycznej i Sztucznej Inteligencji na Wydziale Inżynierii Biomedycznej Politechniki Śląskiej – za projektowanie i popularyzację nowoczesnych narzędzi informatycznych wspomagających diagnozę i terapię logopedyczną;
  • psycholożka dr Aleksandra Krogulska z Zakładu Komunikacji Społecznej i Badań Podstawowych w Instytucie Psychologii Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego – za pracę na rzecz rozwoju potencjału młodzieży, studentów, osób starszych, szczególnie należących do grup mniejszościowych i nieuprzywilejowanych.

Finalistów wybrano w wewnętrznym głosowaniu członków Klubu Stypendystów FNP spośród zgłoszonych kandydatów. Nominowana trójka zostanie zaproszono na Finał Nagrody, który odbędzie się podczas Zjazdu Klubu Stypendystów FNP w dniach 17–19 maja w Krakowie. Zaprezentują tam swoje naukowe i pozanaukowe pasje i osiągnięcia. Na podstawie tych prezentacji uczestnicy Zjazdu w drodze głosowania wybiorą laureatkę lub laureata.

Nagroda jest ustanowiona dla upamiętnienia tragicznie zmarłego doktora Artura Rojszczaka, jednego z założycieli Klubu Stypendystów Zagranicznych FNP. Był filozofem analitycznym i historykiem filozofii, znawcą pism i tradycji Franza Brentany. Obronił doktorat pod kierownictwem Jana Woleńskiego w 1997 roku. Pracował kolejno na Uniwersytecie Jagiellońskim, Salzburskim (1994) i na State University of New York. Dzięki stypendium Fundacji na rzecz Nauki Polskiej prowadził także badania na Uniwersytecie Buffalo (1998–99). W 1999 roku współorganizował XI Międzynarodowy Kongres Logiki, Metodologii i Filozofii Nauki (11th International Congress of Logic Methodology and Philosophy of Science) w Krakowie.

Od 2015 roku Nagrodzie im. A. Rojszczaka towarzyszy statuetka projektu Martyny Ceglińskiej. W ostatnim konkursie zdobyła ją dr Natalia Judzińska z Instytutu Slawistyki Polskiej Akademii Nauk w Warszawie.

Mariusz Karwowski

Piotr Guzik
Michał Kręcichwost
Aleksandra Krogulska
Dyskusja (0 komentarzy)