Aktualności
Nagrody
13 Marca
Źródło: www.klub-fnp.pl
Opublikowano: 2023-03-13

Znamy finalistów XVII konkursu o Nagrodę im. Artura Rojszczaka

Klub Stypendystów Fundacji na rzecz Nauki Polskiej ogłosił wyniki I etapu XVII konkursu o Nagrodę im. Artura Rojszczaka. W tym roku o laur powalczą młodzi naukowcy z Politechniki Lubelskiej, Instytutu Slawistyki PAN i Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Nagroda im. Artura Rojszczaka jest indywidualną nagrodą pieniężną (5 tys. zł) przyznawaną młodym uczonym, którzy obronili pracę doktorską w ciągu ostatnich siedmiu lat od złożenia wniosku. Laureaci muszą wyróżniać się humanistyczną postawą, uczciwością i pasją naukową, osiągnięciami w pracy badawczej (w dowolnej dziedzinie), dydaktycznej lub społecznej, oraz umiejętnościami przekraczania granic swojej specjalizacji. Kandydatów do Nagrody zgłaszają członkowie Klubu na podstawie informacji własnych i przekazanych im przez środowisko naukowe. Termin składania wniosków do XVII edycji konkursu upłynął 31 stycznia tego roku. Właśnie poinformowano o wyłonieniu finalistów.

Zostali nimi:

  • dr Jarosław Gawryluk, adiunkt w Katedrze Mechaniki Stosowanej na Wydziale Mechanicznym Politechniki Lubelskiej;
  • dr Natalia Judzińska, adiunktka w Zakładzie Badań Narodowościowych Instytutu Slawistyki PAN w Warszawie;
  • dr Magdalena Walczak, samodzielny biolog w Instytucie Zoologii i Badań Biomedycznych na Wydziale Biologii Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Finalistów wybrano w wewnętrznym głosowaniu członków Klubu Stypendystów FNP spośród zgłoszonych kandydatów. Nominowana trójka zostanie zaproszona na Finał Nagrody, który odbędzie się podczas Zjazdu Klubu Stypendystów FNP 27 maja w Toruniu. Zostaną poproszeni o zaprezentowanie swoich naukowych i pozanaukowych pasji i osiągnięć. Na podstawie tych prezentacji uczestnicy Zjazdu w drodze głosowania wybiorą laureatkę lub laureata.

Nagroda jest ustanowiona dla upamiętnienia tragicznie zmarłego doktora Artura Rojszczaka, jednego z założycieli Klubu Stypendystów Zagranicznych FNP. Był filozofem analitycznym i historykiem filozofii, znawcą pism i tradycji Franza Brentany. Obronił doktorat pod kierownictwem Jana Woleńskiego w 1997 roku. Pracował kolejno na Uniwersytecie Jagiellońskim, Salzburskim (1994) i na State University of New York. Dzięki stypendium Fundacji na rzecz Nauki Polskiej prowadził także badania na Uniwersytecie Buffalo (1998–99). W 1999 roku współorganizował XI Międzynarodowy Kongres Logiki, Metodologii i Filozofii Nauki (11th International Congress of Logic Methodology and Philosophy of Science) w Krakowie.

Od 2015 roku Nagrodzie im. A. Rojszczaka towarzyszy statuetka projektu Martyny Ceglińskiej. W ostatnim konkursie zdobyła ją dr Magdalena Mijas z Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Więcej o Nagrodzie oraz dotychczasowych laureatach na stronie internetowej Klubu.

MK

Dyskusja (0 komentarzy)