Szkoły wyższe

Magdalena Siemieniuk z tytułem Technotalent UwB

Opublikowano: 12.12.2017

forum akademickie

Dr Magdalena Siemieniuk z Instytutu Biologii UwB została laureatką konkursu „Technotalenty 2017”. Zdobyła główną nagrodę w kategorii Technotalent Uniwersytetu w Białymstoku.

Tytuł nagrodzonego projektu brzmi „Antymetabolity tiaminy – szansa rozwoju preparatów przeciwgrzybiczych”. Dr Magdalena Siemieniuk stworzyła hydrożel, mieszankę substancji grzybobójczych: ketokonazolu i oksytiaminy. Jak wyjaśniała na etapie zmagań finałowych przed kapitułą konkursową, udało jej się opracować środek silniejszy niż np. popularny Nizoral, czyli bardziej skuteczny. Jednocześnie stężenie ketokonazolu w jej preparacie jest mniejsze, zatem mniejsze są także skutki uboczne jego stosowania. Wynalazek został już zgłoszony do Urzędu Patentowego. Dr Magdalena Siemieniuk pracuje w Zakładzie Cytobiochemii UwB, swoje badania prowadzi pod kierunkiem dr. hab. Adama Tylickiego.

Ponadto dwóm kolejnym projektom zgłoszonym na konkurs kapituła przyznała wyróżnienia. Pierwszy z nich, autorstwa Iwony Misztalewskiej-Turkowicz, zatytułowany jest „Wielofunkcyjny system katalityczny do reakcji prowadzonych w wodzie o potencjalnym zastosowaniu w syntezie leków”. Dotyczy skonstruowania nowatorskiego katalizatora wielokrotnego użytku, który pozwoli na znaczące zmniejszenie kosztów produkcji np. w branży farmaceutycznej. Iwona Misztalewska-Turkowicz jest doktorantką w Zakładzie Chemii Produktów Naturalnych UwB, jej opiekunem naukowym jest dr hab. Agnieszka Zofia Wilczewska. Drugi wyróżniony projekt, pt. „Kompozyt nanocebulek wę glowych i nanorurek polianilinowych jako multifunkcjonalny materiał do superkondensatorów, biosensorów i ogniw biopaliwowych”, został zgłoszony przez dr. Piotra Olejnika i Olenę Mykhailiv. Oboje są obecnie zatrudnieni na UwB. Ich badania mają przyczynić się do powstania nanokompozytu hybrydowego, którego główną zaletą będzie uniwersalność. Będzie go można stosować w różnych środowiskach, także w organizmie ludzkim. Opiekunem naukowym wyróżnionego duetu jest dr hab. Marta Eliza Płońska-Brzezińska.

Jak mówiła podczas gali konkursu przewodnicząca kapituły w kategorii Technotalent Uniwersytetu w Białymstoku, dr Karina Sachpazidu-Wójcicka, cała piątka projektów, które znalazły się w finale, była niezwykle wartościowa i ma szansę na komercjalizację. Dr Sachpazidu-Wójcicka zachęcała autorów do kontaktu z kierowanym przez nią Wschodnim Ośrodkiem Transferu Technologii – jednostką UwB, która zajmuje się m.in. wspieraniem innowacyjnych projektów i ich wdrożeniami do gospodarki.

W uroczystości wręczenia nagród wziął udział rektor Uniwersytetu w Białymstoku, dr hab. Robert Ciborowski, prof. UwB.

Organizatorem głównym konkursu „Technotalenty” jest Fundacja Technotalenty. Uniwersytet w Białymstoku jest jednym z parterów przedsięwzięcia.

Więcej o konkursie pod adresem http://technotalenty.pl/konkurs2017/

Katarzyna Dziedzik


PARTNERZY

forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie