Dr hab. Maciej Duszczyk, obecny prorektor ds. naukowych Uniwersytetu Warszawskiego, objął funkcję przewodniczącego Komitetu Polityki Naukowej. Posiedzenie inaugurujące nową kadencję tego gremium odbyło się we wtorek 9 czerwca.
KPN jest organem pomocniczym Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Przeprowadza ewaluację realizacji polityki naukowej państwa oraz opiniuje dokumenty przedstawione przez szefa resortu. W skład KPN wchodzi 12 członków powoływanych przez ministra. Ich kadencja trwa dwa lata. Spośród zasiadających w Komitecie co pół roku wyłaniany jest jego przewodniczący. Podczas inauguracyjnego posiedzenia nowego składu, do pełnienia tej funkcji wybrano jednogłośnie dr. hab. Macieja Duszczyka, związanego z Wydziałem Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.
Zasiadał on już w Komitecie Polityki Naukowej w latach 2014–2016, w okresie od października 2015 do marca 2016 kierując jego pracami. Jest prorektorem ds. naukowych UW, członkiem Rady Narodowego Kongresu Nauki przy Ministrze Nauki i Szkolnictwa Wyższego, członkiem Rady Naukowej Ośrodka Badań nad Migracjami UW. W tym ostatnim przez 10 lat stał na czele Zespołu Polityki Migracyjnej. W latach 2003–2007 był zastępcą dyrektora Departamentu Analiz Społecznych i Ekonomicznych Urzędu Komitetu Integracji Europejskiej, następnie w latach 2008–2011 członkiem zespołu doradców strategicznych Prezesa Rady Ministrów Donalda Tuska, a w latach 2012–2014 kierował pracami merytorycznymi zespołu ds. wypracowania polskiej polityki migracyjnej w Kancelarii Prezydenta RP. Specjalizuje się w konstruowaniu strategii rozwoju badań oraz wiedzy o organizacji, finansowaniu i zarządzaniu nauką.
Jego zastępczynią w KPN została prof. Anna Chełmońska-Soyta, prof. nauk weterynaryjnych z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, kierownik Laboratorium Immunologii Rozrodu w Instytucie Immunologii i Terapii Doświadczalnej im. Ludwika Hirszfelda PAN we Wrocławiu, prorektor ds. innowacji i współpracy z gospodarką UPWr. Oboje będą pełnili swoje funkcje do końca listopada br. Obok nich w kadencji rozpoczętej 1 czerwca w Komitecie zasiadają:
Do głównych zadań KPN należy udzielanie pomocy ministrowi przy opracowywaniu: dokumentów dotyczących rozwoju nauki oraz polityki naukowej i innowacyjnej, projektu budżetu państwa oraz planu finansowego określającego środki finansowe na naukę, krajowych i zagranicznych priorytetów inwestycyjnych, a także opiniowanie: projektów aktów normatywnych dotyczących rozwoju nauki i innowacyjności, planów działalności Narodowego Centrum Nauki i Narodowego Centrum Badań i Rozwoju oraz sporządzanie merytorycznych ocen sprawozdań z ich działalności.
MK