Aktualności
Sprawy nauki
17 Lutego
Opublikowano: 2022-02-17

Dymisja dyrektora NCBR

Dr inż. Wojciech Kamieniecki nie jest już dyrektorem Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. W czwartek, 17 lutego, złożył rezygnację z zajmowanego stanowiska. Według nieoficjalnych informacji portalu Interia.pl jego następcą ma być dr Remigiusz Kopoczek.

Kamieniecki został powołany na stanowisko dyrektora Narodowego Centrum Badań i Rozwoju w lipcu 2019 roku. Wcześniej, przez trzy miesiące, pełnił obowiązki dyrektora. Był czwartym szefem NCBR od momentu powstania agencji w 2007 roku. W czwartek, 17 lutego, złożył rezygnację z zajmowanego stanowiska. Wraz z nim do dymisji podał się wicedyrektor Przemysław Kurczewski.

Jak donosi portal Interia.pl nowym dyrektorem Centrum będzie dr Remigiusz Kopoczek, dotychczasowy prezes Kongresu 590, adiunkt w Instytucie Nauk o Kulturze Uniwersytetu Śląskiego. Jego zainteresowania badawcze koncentrują się wokół gier, zarówno tradycyjnych, jak i wideo. Był prezesem ARP Games, pierwszego polskiego akceleratora gier wideo powołanego przez Agencję Rozwoju Przemysłu, Uniwersytet Śląski i powiat cieszyński. Spółka wspiera zespoły tworzące gry wideo na początkowym etapie ich tworzenia i ich dalszej komercjalizacji.

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju jest agencją wykonawczą Ministra Edukacji i Nauki. Od dłuższego czasu mówi się o przejęciu kontroli nad nią przez Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii. Wsparcie oferowane przez NCBR skierowane jest przede wszystkim do polskich przedsiębiorców oraz do środowiska naukowego. W tym roku budżet jednostki wynosi 7,8 mld zł (rok wcześniej 7,4 mld zł).

Za kadencji Wojciecha Kamienieckiego uruchomiono m.in. nowe programy: Hydrtostrateg, INFRASTARt, powstał także nowy ośrodek badawczy z zakresu AI – IDEAS. NCBR jest także polskim liderem wśród beneficjentów pierwszych 23 konkursów w programie Horyzont Europa. W 2020 roku Centrum przyjęło nową strategię rozwoju instytucji na lata 2021–2025. Opiera się ona na czterech priorytetach, którymi są: wysoka skuteczność operacyjna, szeroka
oferta wsparcia, silna pozycja międzynarodowa oraz rola kluczowego ośrodka wiedzy i kompetencji.

MK

Dyskusja (0 komentarzy)