Aktualności
Sprawy nauki
07 Lipca
Źródło: www.ncn.gov.pl
Opublikowano: 2022-07-07

Wkrótce kolejny program NCN dla badaczek i badaczy z Ukrainy

Nową inicjatywę skierowaną do badaczek i badaczy z Ukrainy zapowiedziało kierownictwo Narodowego Centrum Nauki. Budżet programu wyniesie 250 tys. euro.

Program stypendialny dla ukraińskich naukowców przed doktoratem zostanie uruchomiony w ciągu najbliższych kilku tygodni. Specjalne stypendia przyznane będą na okres od 6 do 12 miesięcy, przy czym co najmniej przez połowę czasu trwania stypendium badaczka lub badacz mogą przebywać na terytorium Ukrainy i realizować grant zdalnie. Jednym z kryteriów ubiegania się o wsparcie będzie przedstawienie we wniosku planu integracji z polskim środowiskiem naukowym i opis korzyści dla ukraińskiej nauki wynikających ze zdobytych przez aplikujących umiejętności i doświadczeń.

Stypendia umożliwią około 20 naukowcom realizację programu w polskich jednostkach akademickich i naukowych. Będą sfinansowane z funduszy norweskich i EOG. Fundusz bilateralny wynosi ponad 250 tys. euro.

Takie kraje jak Polska muszą pamiętać, że bohaterska walka Ukrainy o własny kraj jest w istocie także walką o naszą wolność. Pomoc Ukrainie w tej trudnej sytuacji to nasz historyczny obowiązek – podkreśla prof. Zbigniew Błocki, dyrektor Narodowego Centrum Nauki.

Agencja od pierwszych dni wojny angażuje się w pomoc naukowcom z Ukrainy. Na podstawie zlecenia Ministerstwa Edukacji i Nauki przygotowano program specjalny skierowany do badaczek i badaczy z Ukrainy, bez względu na obywatelstwo, którzy schronili się w Polsce po rosyjskiej agresji. Nabór do I edycji zakończył się 26 kwietnia. Skorzystało już z niego 51 osób (przysłano 213 wniosków). Laureaci to głównie mieszkańcy Kijowa, Charkowa i Lwowa. Planowana jest właśnie druga odsłona przedsięwzięcia.

Ponadto NCN umożliwiło zatrudnianie uczonych, którzy schronili się w Polsce, w ramach już trwających projektów. Badacze, którzy znaleźli się w niebezpieczeństwie, mogą też wziąć udział w programie POLONEZ BIS 2, adresowanym do osób z zagranicy. Dla wnioskodawców, którzy musieli opuścić Ukrainę Rada NCN wprowadziła specjalne ułatwienia, m.in. do dopuszczalnego okresu 12 miesięcy pobytu wnioskodawcy w Polsce w okresie 3 lat przed ogłoszeniem naboru, nie wlicza się pobytu rozpoczynającego się 24 lutego lub później, czas ten można wliczyć do przerw w karierze naukowej. W kwietniu ogłoszono też, że NCN tworzy bazę ofert pracy dla badaczek i badaczy uciekających przed wojną. Oferty mogą zgłaszać laureaci grantów finansowanych przez agencję.

W sumie, dzięki inicjatywom NCN, w polskich jednostkach akademickich i naukowych zatrudnionych zostało już niemal 100 ukraińskich badaczek i badaczy.

Narodowe Centrum  Nauki było pierwszą instytucją naukową, która wyraziła solidarność po agresji rosyjskiej na Ukrainę. Jesteśmy wdzięczni za to wsparcie, które już otrzymaliśmy, ale też za to, że się nie zatrzymujecie w pomocy. Polsko-ukraińska współpraca naukowa powinna być kontynuowana nawet w tak trudnych czasach jak dzisiaj – mówi dr Olga Polotska, szefowa National Research Foundatation of Ukraine.

MK, źródło: NCN

Dyskusja (0 komentarzy)