Dr Przemysław Mróz z Uniwersytetu Warszawskiego znalazł się wśród dziesięciorga laureatów prestiżowych nagród za najwybitniejsze prace doktorskie w dziedzinie astronomii obronione w 2019 roku. Przyznaje je Międzynarodowa Unia Astronomiczna (IAU).
Dr Przemysław Mróz jest pierwszym polskim naukowcem, który otrzymał The IAU PhD Prize. Jedna z najbardziej aktywnych i konkurencyjnych Sekcji IAU: Divison F – Planetary Systems and Bioastronomy nagrodziła go za pracę doktorską zatytułowaną „Astrophysical applications of gravitational microlensing in the Milky Way”, napisaną pod kierunkiem prof. Andrzeja Udalskiego i obronioną w Obserwatorium Astronomicznym UW.
Opisuje w niej wyniki badań dwóch pionierskich projektów naukowych: pomiarów częstości występowania i własności planet swobodnych krążących w naszej Galaktyce oraz badania rozmieszczenia gwiazd i obiektów ciemnych w Drodze Mlecznej metodą wyznaczania głębokości optycznej i częstości tzw. zjawisk mikrosoczewkowania grawitacyjnego. Badania opierały się na wieloletnich obserwacjach centralnych części Drogi Mlecznej prowadzonych w ramach przeglądu nieba OGLE (Optical Gravitational Lensing Experiment).
Autor pokazał, że planety swobodne o masach zbliżonych do masy Jowisza występują znacznie rzadziej niż wcześniej szacowano. Po raz pierwszy odkrył kilka zjawisk mikrosoczewkowania grawitacyjnego wywołanych prawdopodobnie przez planety swobodne o masach zbliżonych do masy Ziemi, których istnienie było przewidywane przez teorie formowania się układów planetarnych. Publikacje przygotowane w ramach rozprawy doktorskiej, opublikowane w najbardziej prestiżowych czasopismach naukowych na świecie (m.in. Nature), odbiły się szerokim echem wśród społeczności astronomicznej i były do tej pory cytowane już ponad 150 razy.
Dr Przemysław Mróz przebywa obecnie na stażu podoktorskim w California Institute of Technology w Stanach Zjednoczonych. W trakcie swej kariery naukowej był już kilkakrotnie wyróżniany prestiżowymi nagrodami, m.in. Nagrodą Młodych Polskiego Towarzystwa Astronomicznego i stypendium z wyróżnieniem w programie START Fundacji na rzecz Nauki Polskiej.
Międzynarodowa Unia Astronomiczna to największa międzynarodowa organizacja astronomiczna powstała w 1919 roku. Zrzesza ponad 80 krajów oraz ponad 13 tys. członków – profesjonalnych astronomów. Nagrody The IAU PhD Prize za najwybitniejsze rozprawy doktorskie są przyznawane od 2016 roku. Do tej pory nagrodzono nimi ponad 30 laureatów. Tegoroczne zostaną wręczone w przyszłym roku podczas Zgromadzenia Ogólnego Międzynarodowej Unii Astronomicznej w Busan w Korei Południowej.
źródło: UW