Aktualności
Sprawy nauki
25 Kwietnia
Opublikowano: 2019-04-25

Sprawa CeNT UW: komentarz byłego rektora UW i dyrektora CeNT

Wczoraj opublikowaliśmy list otwarty adresowany do rektora Uniwersytetu Warszawskiego, prof. Marcina Pałysa,  w sprawie Centrum Nowych Technologii UW. Podpisało go ponad 40 naukowców, wyrażających zaniepokojenie ostatnimi wydarzeniami w CeNT oraz deklarujących poparcie dla ustępującej ze stanowiska dyrektora jednostki, prof. Agnieszki Chacińskiej.

Po zapoznaniu się z treścią listu skontaktował się z nami były rektor UW i twórca CeNT, a także jego były dyrektor prof. Piotr Węgleński:

„W liście znalazło się stwierdzenie mówiące o tym, że »po latach braku przywództwa w CeNT i chaotycznego rozwoju Centrum, prof. Agnieszka Chacińska objęła stanowisko dyrektora (…) i przyniosła do CeNT naukową reputację oraz umiejętności przywódcze«. Autorzy listu pominęli fakt odejścia z CeNT pięciu kierowników zespołów, wybitnych naukowców, którzy nie mogli się pogodzić z autorytatywnymi decyzjami p. Dyrektor. Kilku kolejnych kierowników zespołów zamierzało odejść z CeNT.

CeNT jest instytucją, którą udało mi się zbudować za pieniądze pozyskane z Unii Europejskiej i wyposażyć w podstawową aparaturę. Do pracy w CeNT przyjęci zostali tylko naukowcy legitymujący się poważnym dorobkiem naukowym. Czy tego dotyczy passus na temat »chaotycznego rozwoju«? CeNT miał kategorię A+, obecnie posiada kategorię A. Prof. Chacińska jest wybitnym naukowcem, jest też kierownikiem prestiżowego grantu MAB. Wydaje się jednak, że ma trudności z zarządzaniem dużym instytutem naukowym i z tego powodu Rektor UW przyjął Jej rezygnację” – napisał prof. Piotr Węgleński.

MK

 

Dyskusja (0 komentarzy)