Collegium Civitas stało się częścią Grupy Merito, największej grupy uczelni niepublicznych w Polsce. Zachowuje przy tym swoją odrębną markę, nazwę i osobowość prawną.
Grupa Merito skupia uczelnie niepubliczne działające w 11 miastach (Bydgoszczy, Chorzowie, Gdańsku, Gdyni, Łodzi, Opolu, Poznaniu, Szczecinie, Toruniu, Warszawie i Wrocławiu). W skład grupy wchodzi 5 uniwersytetów: 4 Uniwersytety WSB Merito, Uniwersytet Dolnośląski DSW, Uczelnia WSB Merito w Warszawie oraz Federacja Naukowa WSB-DSW. Uczelnie kształcą dziś ponad 100 tys. studentów. Od 10 września do Grupy Merito należy także Collegium Civitas.
Dołączenie do Grupy Merito pozwoli nam na sprostanie wyzwaniom przyszłości w obszarze szkolnictwa wyższego i nauki. Mając na względzie historię, dorobek i aspiracje Collegium Civitas, uczelnia zachowuje odrębną markę, nazwę, siedzibę i podmiotowość prawną, obecnego rektora i kadrę prorektorską oraz kierowniczą. Będziemy także realizować założoną misję i wizję oraz główne cele strategiczne – wyjaśnia dr hab. Stanisław Mocek, rektor CC.
Dołączenie Collegium Civitas to kolejny etap procesu konsolidacji realizowanego przez Grupę Merito.
Procesy konsolidacji są odpowiedzią m.in. na zmiany demograficzne, dynamikę otoczenia czy wyzwania dotyczące jakości kształcenia. Nasze 30-letnie doświadczenie we wspieraniu rozwoju uczelni to także osiem udanych konsolidacji. Jako największa grupa uczelni niepublicznych w Polsce, w dodatku ze statusem uniwersyteckim, jesteśmy gwarantem sprawnego zarządzania, elastycznego i szybkiego reagowania na zmieniające się otoczenie, wyzwania technologiczne, demograficzne czy polityczno-gospodarcze. Jestem pewien, że Collegium Civitas rozwinie się zgodnie z założeniami, łącząc swą historię, doświadczenie, a przede wszystkim nieoceniony kapitał ludzki – w postaci kadry naukowej, dydaktycznej i menedżerskiej – z zarządczym i organizacyjnym know-how Grupy Merito – podsumowuje Paweł Zygarłowski, prezes Zarządu Centrum Rozwoju Szkół Wyższych Merito, które jest założycielem uczelni należących do Grupy Merito.
Najbliższe plany Collegium Civitas po dołączeniu do Grupy Merito to wejście do Federacji Naukowej WSB-DSW Merito.
Collegium Civitas powstało z inicjatywy naukowców z Instytutu Studiów Politycznych PAN. Oferuje studia prowadzone w języku polskim i angielskim (ponad 100 specjalności na studiach I i II stopnia oraz ponad 25 programów na studiach podyplomowych), a także studia dwujęzyczne polsko-angielskie.