Aktualności
Szkoły wyższe
05 Czerwca
Opublikowano: 2020-06-05

Nowy rektor UTP w Bydgoszczy

Prof. dr hab. inż. Marek Adamski będzie nowym rektorem Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy. W wyborach pokonał obecnie kierującego uczelnią prof. dr. hab. inż. Tomasza Topolińskiego.

Głosowanie przeprowadzono w trybie zdalnym w piątek 5 czerwca. Uczelniane Kolegium Elektorów powierzyło funkcję rektora prof. Markowi Adamskiemu, który stosunkiem głosów 53:44 wygrał z dotychczasowym rektorem
prof. Tomaszem Topolińskim (kieruje UTP od 2016 roku). W tegorocznych wyborach odbywających się w publicznych uczelniach to druga porażka urzędującego rektora. W kwietniu na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym prof. Zbigniew Gaciong pokonał prof. Mirosława Wielgosia.

Rektor-elekt UTP, prof. Marek Adamski, pełni obecnie funkcję dziekana Wydziału Hodowli i Biologii Zwierząt. Urodził się w 1977 r. Jest absolwentem Akademii Techniczno-Rolniczej (poprzedniczka UTP). W 2003 r. został doktorem nauk rolniczych. Habilitację zrobił sześć lat później. W 2018 roku uzyskał tytuł profesora. Z bydgoską uczelnią związany jest zawodowo od 2000 r. Naukowo interesuje się m.in. technologiami użytkowania drobiu, współuczestniczy w badaniach dotyczących alternatywnych do poekstrakcyjnej śruty sojowej (pochodzenia GMO) źródeł białka w paszach dla drobiu – ich wpływu na jakość tuszek, mięsa i jaj. Przez 10 lat był członkiem Zarządu Polskiego Oddziału Światowego Stowarzyszenia Wiedzy Drobiarskiej.

MK

Dyskusja (0 komentarzy)