Aktualności
Szkoły wyższe
05 Lipca
Fot. Lobster Robotics
Opublikowano: 2024-07-05

Politechnika Gdańska będzie „Living Labem” NATO

Kampus Politechniki Gdańskiej będzie pierwszym na świecie „Living Labem” NATO – miejscem służącym ekspozycji najnowszych technologii i wynalazków sektora obronnego, opracowanych przez naukowców i wojskowych z 32 krajów należących do Sojuszu. W programie NATO DIANA znalazła się również konstrukcja opracowana przez naukowców PG.

Głównym zadaniem stworzonego w 2023 roku przez NATO programu DIANA jest połączenie naukowców i zespołów badawczych działających w ramach start-upów i pracujących nad nowatorskimi rozwiązaniami z obszaru tzw. głębokich technologii (ang. deep tech) z jednostkami sektora cywilnego i obronnego. W grupie znajdują się 32 kraje należące do Sojuszu, w tym Polska. Jej udział w akceleratorze koordynuje Departament Innowacji Ministerstwa Obrony Narodowej.

Efektem pierwszych kilkunastu miesięcy działania programu NATO DIANA jest wyłonienie i akceleracja 44 najlepszych start-upów na świecie, które przez ostatnie pół roku opracowały innowacyjne rozwiązania dual-use (podwójnego zastosowania) w obszarach wskazanych przez program. Niestety, rozwiązania te trudno jest w sposób stały prezentować potencjalnym nabywcom w ramach NATO i obecnie odbywa się to w sposób ograniczony, np. wyłącznie podczas ćwiczeń wojskowych.

Dotychczas korzystanie z poligonów testowych NATO DIANA było tymczasowe. Gdy testy się kończyły, sprzęt musiał być usunięty, co utrudniało prezentację technologii szerokiej grupie potencjalnych klientów z sektora cywilnego i obronnego. Wkrótce jednak się to zmieni, ponieważ pierwszym polskim „Living Labem” programu DIANA został kampus Politechniki Gdańskiej – tłumaczy dr hab. inż. Łukasz Kulas, współautor jednego z rozwiązań w programie oraz inicjator utworzenia „Living Labu” na PG.

Tym samym na terenie kampusu PG – głównie na otwartej przestrzeni, ale też w laboratoriach i specjalnie przygotowanych pomieszczeniach – wkrótce zainstalowanych zostanie 21 z 44 rozwiązań opracowanych w ramach programu NATO DIANA, a w przyszłości dołączane będą kolejne.

Politechniczny „Living Lab” umożliwi utworzenie stałych instalacji dla technologii i konstrukcji, na czym skorzysta zarówno sektor obronny, jak również firmy cywilne, np. z branży morskiej. Każda instalacja będzie prezentowana przez wykwalifikowany personel i zostanie przygotowana tak, aby odzwierciedlała praktyczny scenariusz użytkownika końcowego. Wszystkie konstrukcje będą całodobowo chronione i szeroko dostępne dla przyszłych gości ze wszystkich krajów sojuszniczych NATO oraz Ukrainy.

Pierwsze pojawią się na kampusie uczelni prawdopodobnie już w sierpniu. Wśród nich będzie projekt bezzałogowej, autonomicznej łodzi-drona, służącej m.in. patrolowaniu i wykrywaniu zagrożeń morskiej infrastruktury krytycznej – takiej jak np. morskie farmy wiatrowe, które mają wkrótce powstać na polskich wodach Bałtyku. Łódź powstanie na bazie projektu utworzonego wcześniej na Politechnice Gdańskiej konstrukcji „Hornet”, której twórcami byli naukowcy z Wydziału Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki.

W trakcie prac nad łodzią „Hornet” w ramach międzynarodowych projektów PG stworzyła m.in. oryginalne rozwiązania zwiększania świadomości sytuacyjnej z wykorzystanie kamer i LIDAR-ów oraz technologie niezawodnej komunikacji bezprzewodowej, odporne na ataki zagłuszające typu „jamming” – tłumaczy dr hab. inż. Łukasz Kulas.

Oprócz tego w „Living Labie” NATO DIANA na Politechnice Gdańskiej znajdą się m.in. miniaturowe skalowalne ogniwa paliwowe, autonomiczny dron podwodny, systemy identyfikacji dronów, mobilne urządzenia pozwalające na pozyskiwanie energii z wiatru czy fal morskich, systemy dla zwiększania odporności infrastruktury krytycznej na cyberataki, urządzenia do komunikacji za pomocą łączy laserowych na duże odległości, systemy sensorów dla ochrony perymetrycznej, urządzenia pozwalające pojazdom lądowym na nawigowanie w przypadku zagłuszania GPS oraz systemy komunikacyjne dla dronów odporne na celowe zagłuszanie komu.

źródło: PG

Dyskusja (0 komentarzy)