Aktualności
Szkoły wyższe
08 Listopada
Źródło: www.awf.gda.pl
Opublikowano: 2019-11-08

Prof. Waldemar Moska ponownie rektorem AWFiS Gdańsk

Dr hab. Waldemar Moska został ponownie rektorem Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu im. Jędrzeja Śniadeckiego w Gdańsku. Przed kilkoma tygodniami złożył mandat w związku z toczącym się na uczelni prokuratorskim śledztwem.

Do wyborów uzupełniających zgłosiły się trzy osoby, ale jedna nie zyskała poparcia Senatu AWFiS. Ostatecznie o fotel rektora ubiegali się dwaj uczelniani profesorowie: dr hab. Waldemar Moska i dr hab. Marcin Dornowski. Kolegium Elektorów 22 głosami „za”, przy jednym wstrzymującym się, opowiedziało się za kandydaturą prof. Moski. Jego kadencja upływa w przyszłym roku.

– Wobec fali hejtu, która wylała się w ostatnich miesiącach na mnie i innych członków władz uczelni, postanowiłem podać się do dymisji po to, żeby środowisko akademickie dokonało oceny mojej osoby. Gdyby okazało się, że ocena jest negatywna, nie czyniłbym kolejnych starań o funkcję rektora – powiedział portalowi trojmiasto.pl.

Przed miesiącem Moska podał się do dymisji. Kierowanie uczelnią przejął prof. dr. hab. Paweł Cięszczyk, prorektor ds. studenckich. Złożenie mandatu rektora związane było z prokuratorskim śledztwem dotyczącym wykorzystywania majątku AWFiS przez rektora i jego współpracowników. Sprawa dotyczyła współpracy z chińską uczelnią Beijing Sport University. W ramach sponsorowanego przez rząd Chin programu Belt and Road młodzi adepci sportu trenują i mieszkają w kampusie gdańskiej uczelni. Formalnym partnerem pekińskiego uniwersytetu jest klub sportowy AZS AWFiS, którego prezesem jest Waldemar Moska, a koszty projektu miały spadać na kierowaną przez niego uczelnię. Zawiadomienia w tej sprawie trafiły do prokuratury. Śledztwo prowadzone jest w kierunku nadużycia uprawnień lub niedopełnienia obowiązków, co miało doprowadzić do wyrządzenia uczelni szkody majątkowej znacznych rozmiarów. Grozi za to od trzech miesięcy do ośmiu lat pozbawienia wolności.

Dr hab. Waldemar Moska, prof. AWFiS Gdańsk, funkcję rektora uczelni pełni od 2010 roku, kiedy dokończył kadencję swojego poprzednika. W 2012 roku został wybrany na swoją pierwszą pełną kadencję. W 2016 roku ponownie został rektorem. Jego zainteresowania naukowe skupiają się na zagadnieniach związanych z właściwym zorganizowaniem kultury fizycznej zarówno w kontekście systemu szkolenia sportowego, jak i struktury wychowania fizycznego, sportu, rekreacji ruchowej i rehabilitacji ruchowej. Jest autorem około 130 publikacji naukowych, a także redaktorem i współredaktorem około 30 pozycji zwartych. Pełni funkcję redaktora naczelnego „Baltic Journal of Health and Physical Activity” oraz współredaktora naczelnego czasopisma „GeoJournal of Tourism and Geosites”. Był wiceprezesem Pomorskiego Związku Tenisa Stołowego oraz przewodniczącym Komisji Rozwoju i Oceny Kadr Trenerskich Polskiego Związku Tenisa Stołowego. W latach 90. prowadził sekcję ekstraklasy tenisa stołowego w AZS AWF Gdańsk.

MK, źródło: www.dziennikbaltycki.pl

 

Dyskusja (0 komentarzy)