Aktualności
Szkoły wyższe
14 Listopada
Źródło: Uniwersytet Wrocławski
Opublikowano: 2022-11-14

Uczelnie Wrocławia i Opola razem dla zielonej energii

Uczelnie Dolnego Śląska i Opolszczyzny chcą eliminować ślad węglowy, wytwarzać zieloną energię, podnosić efektywność energetyczną. W planach jest także m.in. farma fotowoltaiczna. 

Z inicjatywy Uniwersytetu Wrocławskiego i Politechniki Wrocławskiej 10 listopada rektorzy dziewięciu szkół wyższych z Dolnego Śląska i Opolszczyzny podpisali list intencyjny powołujący Międzyuczelnianą Grupę Zielona Energia. Będzie ona wspólnie aplikować o środki unijne związane z energią odnawialną tak, by z konsumenta stać się producentem zielonej energii.

Powinniśmy być nie tylko konsumentem energii, ale stać się jej producentem. Wraz z Politechniką Wrocławską pomyśleliśmy o stworzeniu grupy produkującej zieloną energię. Dziś powstała pierwsza w Polsce, a może nawet w Europie, tak duża grupa uczelni o tak potężnym wolumenie energetycznym, która będzie produkować energię z własnych farm fotowoltaicznych czy siłowni wiatrowych, a także dążyć do zeroemisyjności – zapowiedział Damian Mroczyński, dyrektor ds. rozwoju i utrzymania majątku na Uniwersytecie Wrocławskim, jeden z pomysłodawców inicjatywy.

Z kolei Katarzyna Lach, dyrektor administracyjna Politechniki Wrocławskiej, dodała, że w najbliższym czasie zostanie ukonstytuowany byt prawny grupy, określić, będzie określona także forma działania i pozyskiwania finansowania z Unii Europejskiej.

Wojna w Ukrainie i kryzys energetyczny sprawiły, że ruszyły ogromne unijne programy, z których będzie można pozyskać finansowanie. Te programy będą też wymuszać także na uczelniach różnego rodzaju zielone inicjatywy, m.in. dotyczące energii odnawialnej – wyjaśniła inicjatorka projektu ze strony Politechniki Wrocławskiej.

Wśród sygnatariuszy listu są rektorzy: Uniwersytetu Wrocławskiego, Politechniki Wrocławskiej, Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu, Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu, Akademii Wychowania Fizycznego im. Polskich Olimpijczyków we Wrocławiu, Uniwersytetu Opolskiego, Politechniki Opolskiej.

źródło: UWr

Dyskusja (0 komentarzy)