Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu przystąpił do Europejskiego Stowarzyszenia Uniwersytetów. Tym samym EUA ma już 37 polskich członków.
European University Association to największa organizacja reprezentująca europejskie uniwersytety. Powstała w 2001 roku w wyniku połączenia Association of European Universities (CRE) i Confederation of European Union Rectors’ Conferences (CEURC). Zrzesza ponad 850 podmiotów z 48 krajów. Odgrywa kluczową rolę w procesie bolońskim, działa na rzecz rozwoju szkolnictwa wyższego w Europie i reprezentuje ten sektor na forach społecznych i politycznych (np. Komisja Europejska, Parlament Europejski), które decydują o kształcie regulacji dotyczących kształcenia, badań czy innowacji. Na wszystkich uczelniach należących do organizacji studiuje 19 mln osób.
Pod koniec kwietnia Rada EUA zatwierdziła wnioski czterech kolejnych uczelni starających się o przyjęcie. W tym gronie znalazł się Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu. Dla rektora, prof. Jarosława Bosego, przyjęcie UPWr do EUA to przede wszystkim realizacja strategii „nic o nas bez nas”.
Obserwator może być co najwyżej komentatorem, a nam zależało na aktywnym uczestnictwie w Stowarzyszeniu. To zaś oznacza z jednej strony możliwości wymiany naukowej, szukanie partnerów do badań, czy realizacji staży podoktorskich, a więc tego, co jest podstawą nauki i uniwersytetów. Z drugiej strony to uczestnictwo w procesie decyzyjnym i to na poziomie europejskim. Głos Stowarzyszenia naprawdę jest ważny nie tylko we wspólnotowej debacie na temat szkolnictwa wyższego, ale przede wszystkim w decyzjach, którego go dotyczą – przyznaje prof. Jarosław Bosy.
Obchodzący w tym roku swoje 70-lecie Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu kształci na 5 wydziałach, 30 katedrach i 12 instytutach. Na 28 kierunkach studiuje 7,7 tys. osób, w tym 719 w trybie niestacjonarnym. W ofercie są także 22 kierunki studiów podyplomowych. Na uczelni działają 44 studenckie koła naukowe, 10 klubów, organizacji i grup twórczych. Podpisano 142 umowy partnerskie w ramach programu Erasmus+.
Uniwersytet zatrudnia ponad 1650 pracowników, w tym prawie 740 nauczycieli akademickich (ponad 280 profesorów i doktorów habilitowanych). Co roku jego mury opuszcza ponad 2 tys. absolwentów. UPWr posiada także 8 zamiejscowych zakładów doświadczalnych i stacji badawczo-dydaktycznych.
Naukowcy zrealizowali 74 projekty badawcze finansowane przez Narodowe Centrum Nauki i Narodowe Centrum Badań i Rozwoju o łącznym budżecie prawie 10 mln zł oraz 17 międzynarodowych projektów badawczych na kwotę 11,4 mln zł (między innymi Horyzont 2020 i Interreg). Na ich koncie znajduje się 77 patentów na wynalazki. Liczba publikacji – 1571, w tym w czasopismach wyróżnionych przez JCR – 536.
Dodajmy, że w styczniu do grona członków Europejskiego Stowarzyszenia Uniwersytetów dołączyły Uniwersytet Gdański i Akademia WSB. W sumie do organizacji należy już 37 polskich instytucji.
MK