Aktualności
Wybory 2024
09 Maja
Opublikowano: 2024-05-09

Byli rektorzy WUM: Nie taką uczelnią kierowaliśmy przez lata naszej pracy

Najbliższe, nadzwyczajne posiedzenie Senatu jest ostatnim momentem, kiedy wszyscy zaangażowani w wybory powinni wrócić przede wszystkim do myślenia o dobru uczelni, gdyż tylko takie przystoi jej przedstawicielom – napisali w oświadczeniu byli rektorzy Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

W poniedziałek, 13 maja, odbędzie się nadzwyczajne posiedzenie Senatu WUM. Zostało zwołane po tym, jak Ministerstwo Zdrowia wskazało taką konieczność w piśmie do rektora uczelni, prof. Zbigniewa Gacionga. Na posiedzenie w roli obserwatorów zostali zaproszeni przedstawiciele resortów zdrowia oraz nauki i szkolnictwa wyższego.

To ostatni moment, kiedy wszyscy zaangażowani w wybory powinni wrócić przede wszystkim do myślenia o dobru uczelni, gdyż tylko takie przystoi jej przedstawicielom – napisali w oświadczeniu byli rektorzy Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego (a wcześniej Akademii Medycznej w Warszawie).

Zaznaczyli, że ostatnie wydarzenia związane z wyborami władz tej uczelni obserwują z żalem i niepokojem. Jak dodają, w działaniach tych doprowadzono do wykluczenia akademickiego charakteru uczelni, zapomniano o etosie uniwersyteckim.

Nie taką uczelnią kierowaliśmy przez lata naszej pracy, nie taką uczelnię, o 215-letniej tradycji staraliśmy się wznieść na wyżyny uniwersyteckie. Słowa te kierujemy do wszystkich zaangażowanych w ostatnie działania. Wierzymy, że partykularne interesy nie przeważą nad wagą i znaczeniem w uniwersyteckiej tradycji, możliwości demokratycznego i godnego wyboru rektora – napisali profesorowie Tadeusz Tołłoczko, Andrzej Górski, Leszek Pączek, Marek Krawczyk i Mirosław Wielgoś.

Przypomnijmy, zaplanowane pierwotnie na 23 kwietnia wybory w Warszawskim Uniwersytecie Medycznym zostały przełożone na 6 maja. W drugim terminie też się jednak nie odbyły. Wszystko za sprawą niedziałającego systemu teleinformatycznego. Jego wyłączenie polecił pracownikowi działu IT prof. Zbigniew Gaciong, obecny rektor. Zasiadający w Uczelnianej Komisji Wyborczej przedstawiciel działu IT, odmówił przewodniczącej tego gremium wykonania polecenia uruchomienia systemu do głosowania. W tej sytuacji głosowanie elektorów nie mogło dojść do skutku.

Prof. Gaciong był początkowo jednym z dwojga kandydatów starających się o fotel rektora w kadencji 2024–2028 (obok prof. Agnieszki Cudnoch-Jędrzejewskiej, prorektorki ds. personalnych i organizacyjnych). Procedury wyborcze zostały jednak wstrzymane na dzień przed głosowaniem. Urzędujący rektor najpierw ukarał swoją zastępczynię upomnieniem za przewinienie dyscyplinarne polegające na uchybieniu godności zawodu nauczyciela akademickiego, co – według niego – skutkować miało utratą prawa ubiegania się o funkcję rektora. Z taką interpretacją nie zgodziła się ukarana. Aby nie być posądzonym o nieuczciwą walkę i wyeliminowanie konkurentki, prof. Gaciong zrezygnował z ubiegania się o reelekcję. Tym samym… zabrakło kandydatów.

Minister Izabela Leszczyna zaleciła anulowanie postępowania w sprawie wyboru rektora i wszczęcie nowej procedury, „tak aby zapewnić pełen obiektywizm tego wyboru”. Wskazała też na konieczność wypowiedzenia się przez Senat WUM. Uczelniana Komisja Wyborcza zdecydowała się jednak na kontynuowanie rozpoczętego już procesu i wyznaczenie kolejnego terminu głosowania na 6 maja. Rektor, powołując się na zalecenia Ministra Zdrowia, będącego organem nadzoru nad uczelniami medycznymi, dezaktywował w odpowiedzi elektroniczny system do głosowania.

Ministerstwo Zdrowia w pismach z kwietnia 2024 roku, zgodnie z przepisami Prawa o szkolnictwie wyższym i nauce oraz Statutu Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, zwróciło się m.in. do Senatu WUM o podjęcie działań zgodnych z ww. Statutem. Na tym etapie sprawy MZ oczekuje na podjęcie odpowiednich działań przez właściwe organy WUM – odpowiedziało na nasze pytania Biuro Komunikacji Ministerstwa Zdrowia.

MK

Dyskusja (2 komentarze)
  • ~Piotr 10.05.2024 23:21

    Nie można się nie zgodzić z głosem Seniorów…. Świat się zmienia… piękno przemija… cnota zostaje. Pięciu tenorów… a ten szósty ??? Wykluczony😞


  • ~Marek Wroński 10.05.2024 14:26

    Niestety, ale Apel Byłych Rektorów to dyplomatyczne przesłanie, z którego nic nie wynika... Spodziewałem się jasnego przekazu publicznego, " co jest czarne, a co białe".