Aktualności
Wybory 2024
06 Marca
Źródło: www.uw.edu.pl
Opublikowano: 2024-03-06

Kolegium Elektorów wybrało kandydatów na rektora Uniwersytetu Warszawskiego

Czterech kandydatów na rektora Uniwersytetu Warszawskiego wyłoniło głosowanie indykacyjne Kolegium Elektorów. Wybory zaplanowano na 18 kwietnia.

Kolegium Elektorów to jeden z organów upoważnionych do wskazania kandydatów na rektora stołecznej uczelni. Gremium to skupia przedstawicieli wszystkich grup wspólnoty UW, w tym nauczycieli akademickich i pracowników nieakademickich, studentów oraz doktorantów. W środę, 6 marca, odbyło się pierwsze posiedzenie Kolegium, podczas którego wyłaniano pretendentów do fotela rektora na kadencję 2024–2028. Każdy z członków tego organu mógł wpisać na karcie nazwiska maksymalnie dwóch kandydatów. Oddano w sumie 418 kart do głosowania (1 nieważna).

Wymagany próg 10% głosów elektorskich przekroczyły cztery osoby:

  • prof. Alojzy Z. Nowak (279 głosów; 66,9%) – ekonomista, specjalizuje się m.in. w zakresie międzynarodowych stosunków gospodarczych, bankowości, zarządzania ryzykiem na rynkach finansowych oraz na rynku kapitałowym. Od 2020 roku rektor UW;
  • dr hab. Łukasz Niesiołowski-Spanò (156 głosów; 37,4%) – historyk starożytności, specjalizujący się w tematyce historii starożytnej Palestyny, dziejów biblijnego Izraela oraz Filistynów, dziekan Wydziału Historii, a wcześniej dyrektor Instytutu Historycznego UW;
  • dr hab. Sławomir Żółtek (58 głosów; 13,9%) – prawnik, specjalista w zakresie teorii prawa i prawa karnego. Jako wykładowca akademicki pracuje od 2008 roku. Od początku kariery związany z Wydziałem Prawa i Administracji UW. W obecnej kadencji jest prorektorem ds. studentów i jakości kształcenia;
  • dr hab. Maciej Górecki (45 głosów; 10,8%) – politolog i socjolog związany z UW od 2011 roku, najpierw z Wydziałem Filozofii i Socjologii, a obecnie z Wydziałem Psychologii; specjalizuje się w badaniach nad fundamentalnym dla demokracji procesem wyborczym.

Niedługo po ogłoszeniu wyników w mediach społecznościowych pojawiły się pierwsze komentarze startujących kandydatów. Urzędujący rektor podziękował za zaufanie, a jednocześnie inspirację do dalszej pracy.

Drugi w głosowaniu indykacyjnym Ł. Niesiołowski-Spanò napisał o „wielkim wyróżnieniu, a przede wszystkim zobowiązaniu”.

Z kolei M. Górecki pogratulował kontrkandydatom doskonałych wyników i dodał, że jego misja wciąż trwa.

Wyłonieni w głosowaniu kandydaci muszą teraz złożyć pisemne oświadczenie o wyrażeniu zgody na start w wyborach i objęcie stanowiska rektora. Lista pretendentów może się jeszcze powiększyć o nazwiska wskazane przez Radę Uczelni. Ma ona na to czas do 11 marca. Te kandydatury również podlegają zaopiniowaniu przez Senat. Posiedzenie Senatu odbędzie się 20 marca, a niespełna tydzień później dojdzie do spotkania przedwyborczego kandydatów ze społecznością akademicką UW. Nowego rektora Uniwersytetu Warszawskiego poznamy 18 kwietnia.

MK

Dyskusja (0 komentarzy)