Aktualności
Życie akademickie
03 Marca
Opublikowano: 2022-03-03

IDEAS NCBR i UJ podpisały umowę o współpracy

Uniwersytet Jagielloński oraz IDEAS NCBR – ośrodek badawczo-rozwojowy działający w obszarze sztucznej inteligencji i ekonomii cyfrowej – podpisały umowę dotyczącą kształcenia doktorantów informatyki. W ramach porozumienia planuje się sfinansowanie stypendiów oraz współpracę merytoryczną.

W ostatnich latach postęp technologiczny w zakresie rozwiązań cyfrowych dynamicznie przyspieszył. To efekt dotychczasowych inwestycji w badania i rozwój oraz konieczności dostosowania się do nowych realiów wywołanych pandemią COVID-19. Czynniki te sprawiają, że dalszy rozwój nowych technologii, takich jak uczenie maszynowe, blockchain czy robotyka, staje się jeszcze bardziej istotny dla sytuacji ekonomiczno-społecznej na świecie. W skali globalnej wzrost inwestycji w badania nad sztuczną inteligencją wzrósł z ok. 50 miliardów dolarów w 2020 r. do ponad 85 mld dolarów w ubiegłym roku. Według szacunków firmy inwestycyjnej Berkshire Hathaway już w 2025 r. kwota ta ma przekroczyć 200 mld dolarów. Oprócz inwestycji w projekty oparte na sztucznej inteligencji konieczne są także inwestycje w rozwój kadry naukowej, kształcącej przyszłych specjalistów w tej dziedzinie.

Zależy nam na stworzeniu przyszłemu doktorowi jak najlepszych warunków do realizacji badań naukowych w takich obszarach, jak uczenie maszynowe, inteligentne kontrakty, robotyka, blockchain czy uczące się struktury danych. Pragniemy, aby kariera naukowa była atrakcyjną ścieżką rozwoju zawodowego, a także aby zatrzymać dobrze wykształconych absolwentów technologii informatycznych w Polsce. W ramach współpracy z najlepszymi uczelniami w Polsce oferujemy wsparcie mentoringowe oraz finansowe, a także możliwość uczestnictwa w międzynarodowych projektach badawczo-rozwojowych. Już wkrótce będziemy mogli uruchomić pierwszą wspólną rekrutację – zapowiada dr hab. Piotr Sankowski, prof. UW, prezes IDEAS NCBR.

IDEAS NCBR to powołany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju ośrodek badawczo-rozwojowy, którego celem jest m.in. kształcenie nowego pokolenia naukowców oraz zapewnienie atrakcyjnego środowiska do prowadzenia prac badawczych. Jest on jednym z filarów umożliwiających realizację strategii rozwoju AI w Polsce oraz zbudowania w kraju światowej klasy ekosystemu innowacji w tym obszarze.

Naszą ambicją w Szkole Doktorskiej jest oferowanie kandydatom kształcenia na najlepszym poziomie. W przypadku kształcenia informatyków na całym świecie napotyka się jednak problem „wysysania” doktorantów przez firmy komercyjne oferujące im nieporównywalne z ustawowym stypendium pensje. Zaproponowana nam przez IDEAS NCBR strategia współpracy daje szanse na znaczące ograniczenie tego procesu i doprowadzenie do tego, aby część z nich kontynuowała w Polsce swoje badania po doktoracie – mówi prof. dr hab. Michał Ostrowski, dyrektor Szkoły Nauk Ścisłych i Przyrodniczych UJ.

Powołana w 2019 roku szkoła kształci doktorantów w ramach 13 różnych programów realizowanych na siedmiu wydziałach i centrach badawczych. Kształcenie z zakresu sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego prowadzone jest w ramach programów informatyki i informatyki technicznej i to te programy skorzystają w pierwszym rzędzie na inicjowanej współpracy.

Uniwersytet Jagielloński to druga uczelnia, z którą IDEAS NCBR nawiązuje współpracę. W lutym podpisano porozumienie z Wojskową Akademią Techniczną w Warszawie. W ciągu najbliższych lat spółka zatrudni 200 naukowców, którzy będą prowadzili badania w ramach grup roboczych związanych z sektorami nauki i gospodarki takimi jak m.in.: medycyna, ekonomia, grafika komputerowa, robotyka czy rozszerzona rzeczywistość. Oprócz działań edukacyjnych, istotnym obszarem działalności spółki jest rozwijanie współpracy naukowców z biznesem oraz komercjalizacja wyników realizowanych projektów (np. przez współtworzenie spółek spin-out, w których badacze mogą zostać udziałowcami).

MK

IDEAS NCBR: Efektywne kształcenie łączymy z pracą badawczą

 

Dyskusja (0 komentarzy)